Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

През тези 25 години на преход минахме през много експерименти и в образованието, и в културата, и в политиката и в обществените отношения на много нива. Това каза Светлозар Желев, СУ "Св. Климент Охридски" в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

"За съжаление, когато едно общество не е готово за приемането на определени и законодателни, дали обществени, дали образователни промени, резултатът никак не е добър".

Големият проблем е, че много често взимаме вече изградени модели, за да ги приложим в нашето общество, което донякъде не е узряло за това, каза Желев.

"Виждаме го в театралната реформа - парите следват зрителя, и в образованието - парите следват ученика. Това води до т.нар."мечки" - тотална комерсиализация на театъра и загуба на функцията му на културно средище до много голяма степен". 

"Същото се случва в образованието - имаме елитни училища, които привличат ученици по определени принципи, и периферия, която умира. Централизирането на образованието никога не води до нещо добро", настоя той. 

Трябва ли да се върне системата от един учебник от времето на социализма? Какви са проблемите при подобен подход? Какви са симптомите, по които я ясно, че образованието и културата не са приоритет на управляващите? Каква е тежестта на грешката, която допускаме вече десетилетия - смесването на литературата с историята? Защо сакрализирането на миналото ни пречи да гледаме в бъдещето?

Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 6 години

При социализма това беше хубавото, че даваше възможност на всеки да получи образование. Имаше елитни гимназии, имаше и СПТУ. Сега, който дойде на власт започва разни промени, пишат разни програми и всичко е с една цел - да се оправдае огромния брой чиновници и експерти на държавната хранилка и да се облажат финансово, а покрай тях и разни НПО-та добре се захранват.

7

идея

преди 6 години

Върнете системата ,която беше при соца - и ще имаме образование. Старите кадри на бившата система навсякъде по света са уважавани и признавани специалисти

6

дядо Пенс

преди 6 години

Не го разбирам много образованието ,но : В моя град имаше столарско училище-там учеха децата със склонност към дърводелство... Имаше реална гимназия-там учеха децата с по-голям потенциал и после ставаха,юристи ,лекари ,учители ,дори министри...Имаше икономически техникум-тогава там учеха по-малко изявени деца ,но или ставаха чиновници или някои продължаваха във София,Свищов или Варна...Имаше електротехникум,имаше строително училище. Всеки беше на мястото си и всички бяха щастливи...

fallback