Архив: Булфото

Гладна стачка обявиха 23-ма миньори от рудник "Оброчище", които повече от денонощие са под земята, съобщи председателят на синдикалната структура на НС "Защита" Ивайло Тодоров.

Те отказват да излязат, докато не се изпълнят исканията им за подписване на колективен трудов договор и фиксирана дата за изплащане на възнаграждения и ваучери за храна.

Още по темата

Под земята миньорите имат само вода. Подкрепят ги останалите близо 160 миньори и служители, които протестират на портала на рудника.

До протеста се стигна, след ново забавяне на заплатите за февруари и ваучерите за храна, обясни Тодоров. След като вчера част от миньорите обявиха гладна стачка, месечните възнаграждения за февруари са били преведени по сметките. Парите за храна обаче още не са изплатени. Спрян е и токът в квартирите на подземните работници, които са от вътрешността на страната.

"Ще прекратим стачката единствено, ако възстановят момчетата по квартирите и при подписване на КТД. 30% от момчетата продължават да си плащат пътя, идват на работа на собствени разноски. Уморихме се вече. Това бездействие на държавата е уникално. Не може в тази държава да има само един омбудсман, който да се интересува от нас. Това е жива подигравка. Не може такава тишина, такова мълчание от държавата при положение, че има  над  двадесет души, които стачкуват  под земята. Вярно, че останахме само лош материал в България, но господа управниците ни направиха такива  като позволиха  робовладелци като нашите работодатели да се подиграват и с нас, и с държавата”, коментира Ивайло Тодоров, цитиран от Дарик.

Миньорите поддържат връзка с омбудсмана Мая Манолова и очакват тя отново да посети рудника.

"Не може всеки месец ние да обявяваме протести и гладна стачка, да викаме омбудсмана, за да си получим нищожните пари", коментира оТодоров. Затова миньорите настояват да бъде подписан Колективният трудов договор.

Той бе договорен по време на проведените на 23 март 4-часови преговори с участието на Мая Манолова и представител на Министерството на енергетиката. С това бе прекратен предишният протест на миньорите, продължил две седмици.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase