Снимка: Булфото
fallback

България си връща туристите от Западна Европа, които изгуби през последните години и все повече туристи от нови пазари припознават страната ни като туристическа дестинация. Това са тенденциите, които отчитат туроператори и хотелиери. По Черноморието очакват по-добър и по-дълъг летен сезон от миналогодишния. Прогнозите са броят на туристите и приходите да задминат изключително добрите резултати от 2016 г.

Туристите, които загубихме от Западна Европа през последните няколко години, сега отново се връщат у нас, посочват туроператори. „Записванията показват, че има ръст от 15% на всички пазари, с които работим. Германският, скандинавският и английският пазар също много добре записват тази година", коментира пред bTV Нина Чамова, туроператор.

Германските туристи се завръщат по българското Черноморие.

"Миналата година посрещнахме доста нови туристи, които преди това са ходили в Тунис, в Египет, в Турция. Припознаха България, по-скоро откриха България. На много от тях им хареса", посочи и Стоян Маринов от Варненската туристическа камара.

Заради добрите очаквания от бранша ще направят опит за удължаване на сезона, като обхванат и май и октомври.

"С общия наплив на туристи, които се очакват тази година, би трябвало да се повишат и заетостите в крилата на сезона", прогнозират хотелиери.

Според експерти сега е моментът да се промени негативният имидж на морските ни курорти като дестинация за алкохолен туризъм.

"Не може цялото Черноморие да бъде парти дестинация. Има си места, които са подходящи за тази цел, но е хубаво да помислим и за по-друга публика", посочи Стоян Маринов.

Високите нива на шум в курортите ни вечер обаче засега отблъскват от България по-платежоспособните туристи.

"За съжаление държавата се опита да регулира по някакъв начин контролът на този процес, но само на хартия засега и нищо действително не се е случило", отбеляза хотелиерът Емилиян Колев.

Министерство на туризма и Националния статистически институт (НСИ) преди дни излязоха с обобщени оценки, според които за последните осем години туризмът в България бележи устойчив ръст по всички параметри.

За периода 2009-2016 година приходите от туризъм са нараснали от 1,4 млрд. лева в началото на периода до 1,9 млрд. лева в края. Ръст е реализиран и по отношение на заетостта на базата, нощувките и туристите. За посочения осемгодишен период заетостта в хотелската база е нараснала значително – от 25 до близо 40 на сто.

Още бизнес новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Анонимен

преди 7 години

И е нормално хотелиерите да реват за българи - ние ХАРЧИМ. За разлика от германците, които сядат 10 човека на една мас и си поръчват бутилка вино. Само че ние предпочитаме като плащаме, да получаваме нещо насреща. Тия глупости в евтината храна и високото качество у нас ги пробутвайте на някой друг - храната или е евтина, или е качествена. По-долу ми рекламират "великите" варненски ресторанти - ами пробвали сме ги - намерете си готвачи, буламач и аз мога да забъркам.

45

Кирил Софийски

преди 7 години

Какво се има в предвид тук под "западни туристи " ?!?! Румънците ли ? И чии са тези анонимни фантасмагории ! Единственно достоверни са данните на НСИ и НАП ! Иначе нали се сещате кои нормален човек ще отиде в хотел и ще бъде обслужван от "персонал" работещ денонощно срещу 500 лева заплата !

44

Анонимен

преди 7 години

За пет години в Гърция НИТО ВЕДНЪЖ НЕ СЕ РАЗБОЛЯХМЕ!!!!! НИТО ВЕДНЪЖ!!!!Допкато докато ходехме в 4-5 зведни хотели в България 5-7 дни повръщане/диария не ни мърдаха на цялото семейство.Говорете ми после, че тук било евтино. Аз си вземам отпуска не за да боледувам, а за да си почина.И странно, по времет на бай Тошо ходехме по 3 седмици на море и никой не се разболяваше. Какво ли се промени оттогава? Да не би ХЕИ да е спряло да си гледа работата?

fallback