Снимка: архив, Reuters
fallback

Родните строители борят кризата за инженери с кадри от Тунис. Тази година за първи път около 30 служители от африканската държава са получили разрешение да проектират и строят сгради у нас.

"Заради кризата за инженери и квалифициран технически персонал от години внасяме кадри от чужбина. Досега разчитахме главно на тези от Турция, Русия, Украйна и Сърбия", обясни пред "Монитор" експертът по подбор на персонал Николай Христов. От началото на годината до септември Агенцията по заетостта (АЗ) е издала разрешение за работа на 517 служители от 47 страни извън ЕС. Това означава, че всеки месец фирмите у нас наемат по 57 чужденци.

"Най-много разрешения са издадени на граждани на САЩ, които работят основно като преподаватели в средни и висши учебни заведения", обясниха от АЗ. На второ място по численост са турските инженери и технически персонал, следвани от сръбските им колеги. От Западната ни съседка и от Македония българските работодателите внасят предимно спортисти.

Тази година няколко фирми са поискали да наемат македонски консултанти. "Консултанти са наети основно в сферата на финансите и то във фирми с македонско участие. Това е практика и в повечето международни компании, които, идвайки в България, водят мениджъри от фирмата майка", заяви още Христов. Най-много чуждестранни високопоставени служители има във финансовия сектор, където всеки пети мениджър идва от чужбина.

Според статистиката в България работят над 23 000 другоземци. 1/3 от тях са висококвалифицирани граждани от страни извън ЕС, получили синя карта, даваща им право на труд в следващите 3 г. Ако през това време служителят остане без работа, той има право да търси нова заетост в продължение на 6 месеца. Миналата година правителството реши да облекчи процедурата по издаване на синя карта. Така документите се издават за 30 или 3 дни, вместо досегашните 6 месеца.

Работодателите, които искат да наемат служители от трети страни, обаче трябва да им гарантират минимално заплащане от поне 2 средни работни заплати. Това означава, че в момента фирмите, които искат да наемат руски или китайски кадри, трябва да им предложат поне 1800 лв. От облекчението ще се възползват предимно IT компаниите, в които към момента има над 6000 незаети работни места.

"Все повече фирми, които разкриват офиси у нас, командироват софтуерни инженери от дъщерните си компании. Така у нас има стотици IT експерти от Индия, Китай и Латинска Америка", заяви експертът по подбор на персонал Цветелина Красимирова. Десетки са разрешенията на наемане на IT специалисти от Украйна и Русия, които Агенцията по заетостта е издала през деветмесечието.

"Това са двете дестинации, за които издаваме най-много разрешения в тази сфера", обясниха от АЗ. Други над 180 разрешения са били дадени за наемане на камериерки, бармани, сервитьори и готвачи това лято. "Колегите от черноморските курорти бяха много доволни от служителите от Украйна и Македония. Ако за зимния сезон не успеем да намерим достатъчно кадри, пак ще прибегнем до внос на служители от тези страни", заяви председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

Американ

преди 7 години

До Дискриминация(70)Това само в комунистическите или комуноидните страни. Не може социолози, философи, филолози, психолози и подобни д са не едно ниво с инженери, IT и подобни.Пазарът си знае работата.

58

Аз съм българче

преди 7 години

Със заплата на чужденец от 1800 лева ,което е задължително по закон няма да имате български специалисти защото същите ще емигрират при първа възможност,ако някой некадърник взема повече от него само защото е чужденец.БГ,, бизниса,, е крайно време да проумее ,че не увеличат двойно заплатите до 5 години няма да има не само квалифицирани ,а и неквалифицирани.През 2021г. е следващото преброяване на населението и се очаква намаляване с 500 хил.души предимно заради емиграция!!!!!

57

X,Y,Z

преди 7 години

Не вярвайте нищо не внасят,а говорят така защото никой не им се връзва.За да наемат високо квалифициран трябва да платят 1800 лева стартова заплата на чужденец.За ниско квалифициран в Македония минималната заплата е 16 000 денара или 252 евро,а там е и по-евтино от нас ,в БГ минималната заплата ще стане 460 лева или 235 евро.В Румъния от 1 януари 2017 минималното заплащане става 1450 леи или 316 евро(около 630 лева),та кой румънец или македонец ще дойде тук ,*** да го ***!!!?????????????

fallback