снимка: Ройтерс
fallback

Рязкото поскъпването на златото заради несигурността преди британския референдум вероятно наближава своя край, независимо какво ще решат британците в четвъртък, пише Ройтерс.

През миналата седмица цените на благородния метал достигнаха най-високото си ниво от август 2014 г., след като пазарът на злато на стойност 5 трилиона долара записа ръст наред с други активи убежища като германските държавни облигации, швейцарския франк и японската йена.

Последните социологически проучвания показват, че надпреварата във Великобритания ще бъде оспорвана, а инвеститорите се опасяват за евентуалните икономически и пазарни последици при евентуален Brexit.

Ако населението на Обединеното кралство подкрепи оставане в Европейския съюз, това много бързо може да изтрие 5-процентовото поскъпване на златото през юни, тъй като апетитът за риск ще се повиши и фокусът ще се пренасочи към американската икономика.

"При победа на лагера за оставане в общността ще има ръст в доходността на американските държавни облигации, тъй като потенциалната тежест над икономическия ръст на над апетита за риск вече няма да я има", казва Томас Кендал, анализатор от ICBC Standard Bank. Според него златото, деноминирано в долари ще поевтинее с 4-5%.

Повишаващите се доходности в държавните облигации в САЩ влияят негативно на златото, защото се увеличават пропуснатите ползи при притежанието на благородния метал.  

И макар че някои експерти смятат евентуалнен Brexit за потенциален катализатор на поскъпване при златото, други предвиждат понижаващи се цени, ако доларът поскъпне, а петролът поевтинее. Златото често се използва като хедж срещу ускоряваща се инфлация, посочва Ройтерс.

"Ако инвеститорите станат прекалено разтревожени, е вероятно доларът да поскъпне, което ще се отрази на печалбите и на индустрията с отслабване на ценните метали и суровините", коментира Тобиас Левкович, анализатор в Citi.

Друга причина за евентуално рязко, макар и краткотрайно поевтиняване, е, че по време на финансов стрес златото може да се използва за източник на средства, с които да се покрият други загуби.

Рязък спад при акциите например може да накара инвеститорите да се разделят с позициите си в злато, за да освободят капитали.

През септември 2008 г. златото поевтиня до 14-месечно дъно и за кратко време беше в положителна зависимост от рисковите активи на фона на понижена ликвидност. По-късно благородният метал рязко поскъпна, реагирайки на действията на централните банки, които понижаваха лихвените проценти и обезценяваха валутите.

Макар че евентуален Brexit може да не е толкова пагубен колкото кризата в САЩ през 2008 и 2009 г., колебанията при валутите може да повлияят на златото, а нагласите на инвеститорите да бъдат влошени заради несигурността.

Кристиян Герлах, портфолио мениджър в швейцарската компания GAM Investment Management, се е върнал към златото в началото на юни, когато „стресът и отбягването на риска“ се увеличиха, но позицията е малка и няма да бъде разширена веднага в случай на Brexit.

“Може и да има Brexit, но не е ясно какъв точно Brexit и при какви условия”, посочва Герлах.

Освен това инвеститорите следят и кой купува злато. „Въпреки че харесваме златото, фактът, че то се купува много агресивно през последните няколко месеца ни кара да сме предпазливи“, казва Ашок Шах, инвестиционен директор в London & Capital, който управлява 3,5 милиарда активи.

„Ако има вот в подкрепа на Brexit, всякакво насочване към убежища бързо ще се разсее, защото много от парите в злато не са дългосрочно вложени, а са спекулативни пари, вложени от хеджфондовете“, допълва той.

Още подобни новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Как е?

преди 7 години

Моля автора на статията да се извини на хората след вечерния скок с 67 пункта!

5

Шоп

преди 7 години

Това е понеже *** щеше да прави златен стандарт

4

Боби

преди 7 години

Купувайте биткойни,зарежете това злато

fallback