Кадър: Reuters

Хората в Русия пак започват да харчат за храна над половината си доходи, пише "Комерсант".

Руският всекидневник цитира данни от проучване на Института за социален анализ и прогнози на Руската академия за народно стопанство и държавна служба към президента на федерацията.

Балансът на домакинските разходи днес наподобява този от времето на предишната криза през 2008-2009 г., пояснява изданието. Делът на храните достигна тогава 49,6 на сто от стокооборота на дребно в Русия. За сравнение, през 2015 г. храните бяха 48,6 на сто от оборота, през 2014 г. - 47%.

"Сега се очертава тенденция да нараства делът на храните в разходите на населението, което съвсем логично отразява спада в реалните доходи и (. . .) обедняването - знае се, че колкото е по-бедно дадено домакинство, толкова по-голям дял от бюджета си харчи за хранителни продукти", обясняват авторите на анализа.

През февруари 2016 г. реалните доходи на руското население са намалели с 6,9 на сто спрямо същия период от предходната година, а реалните заплати - с 2,6 на сто. Бедността е нараснала миналата година с 2,2 на сто до 13,4%. Петдесет на сто от хората в страната констатират спад в жизненото си равнище, сочат данни, цитирани във всекидневника.

Съответно в режим на икономии са минали не само малоимотните, но и средните слоеве от руското население. Експертите не виждат в най-близко време перспективи за подобряване на положението, заключава "Комерсант", цитиран от Би Би Си.

Жителите на Русия търсят спасение от мизерията в гаражите, пише "Известия". Там хората откриват сервизни ателиета, цехове за направата на мебели, сладкарници и дори хотели. По данни на социологическия фонд "Хамовники" в гаражната икономика са включени средно 15 на сто от трудоспособното население, посочва изданието.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase