Снимка: Reuters, архив
fallback

Среднодневното производство на петрол във всеки от следващите месеци да не превишава рекордното ниво от януари тази година, а замразяването на добива да трае до 1 октомври 2016 г. Това пише в проект на споразумение между водещите страни производителки на "черното злато“, разгласен за срещата им в Доха в неделя, пише Ройтерс.

Предвижда се споразумението да е валидно до 1 октомври, а след това големите държави производителки на петрол ще се съберат отново през октомври в Русия, за да обсъдят напредъка по своето намерение да дирижират "прогресивно възстановяване на петролния пазар“, пише в документа.

Финално одобрение на проекта на споразумение няма, но редица висши приближени до петролните министри на страните коментират, че са оптимистично настроени относно постигане на сделка.

Производителите ще продължат да работят по процеса на консултации помежду им в търсене на най-добрия начин за стимулиране на петролния пазар, а сделката ще бъде отворена, така че и други държави да могат да се присъединят, гласи проектът на споразумение.

Иран, който е член на ОПЕК, вече заяви, че няма да участва в неделната среща, тъй като няма да приеме каквито и да са предложения за замразяване на производството.

Същевременно Саудитска Арабия ще представи подробен план за подготовка на кралството за ерата след петрола на 25 април, разкри принц Мохаммед бин Салман, който е и председател на изпълнителния съвет на Saudi Arabian Oil, в интервю за Bloomberg.

"Визията на Кралство Саудитска Арабия“ ще обхване няколко програми за развитие, икономически, социални и други, каза принцът, който е втори по ред престолонаследник и водеща сила в икономическата политика на страната.

Една част от плана е т.нар. Програма за национална трансформация. Тя ще бъде стартирана месец или 45 дни след обявяването на цялостната визия този месец. Планът за трансформиране на Saudi Aramco от петролна компания в енергиен и индустриален конгломерат, както и бъдещето на Публичния инвестиционен фонд, също ще бъдат част от обширната визия.

Принцът на Саудитска Арабия опитва да преоформи икономиката, за да намали зависимостта на страната от петрола след срива в цените. В плана има идея за увеличаване на непетролните приходи със 100 млрд. долара до 2020 г., както и превръщането на Публичния инвестиционен фонд в най-големия държавен фонд в света за най-ценните активи на кралството.

След това фондът ще играе основна роля в икономиката, като инвестира у дома и в чужбина. Планира се делът на чуждестранните
 

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 8 години

кански рев се носи от саудитска арабия, шейховете седнали и реват, че вова и лавров искат картел за цената на петрола. по тоя повод един от тях, интервюиран от риа-новости е заявил, че на седалката на поръчково бентли се реве доста по приятно, сравнено с цивренето зад волана на лада 1500

7

Анонимен

преди 8 години

Stranite proizvoditelki. Proizvoditelki e opredelenie. Koi strani - prozvoditelki. 3 ti klas. e 4e draska4ite ot dnes mogat da la pat e qsno

6

Анонимен

преди 8 години

цените на петрола, както и на всички природни богатства са спекулативни, както се доказва от статията. има група хора, които дирижират международните борси и манипулират пазарите, както си искат. ако искат примерно да извият ръцете и подчинет дадена държава, манипулират цената на това, което се добива най-много там и нещата са готови. или удрят по индустрията и, и пак нещата са оправени.

fallback