Снимка: Reuters

Мануел Бранденберг е депутат от швейцарския кантон Цуг и толкова много обича парите в брой, че веднъж е озадачил служителите в общината си, когато е платил данъците си с банкноти, разказва Bloomberg. Не са малко швейцарците, които предпочитат да използват кеш, дори когато има възможност за картово плащане. В страна, известна с банковата тайна, гражданите често предпочитат анонимността, която предлагат банкнотите и монетите.

"Парите в брой представляват лично пространство и свобода", казва 44-годишният Бранденберг от националистическата Швейцарска народна партия.

Скоро Швейцария ще въведе нови банкноти с нови дизайн и подобрена сигурност. За разлика от някои европейски държави обаче, властите в Берн нямат намерение да правят промени в деноминациите на банкнотите. Те си остават от по 10, 20, 50, 100, 200 и 1000 франка.

В еврозоната например се обмисля да се изтегли от обращение банкнотата от 500 евро като мярка за борба с престъпността. Мануел Бранденберг предлага да се защитят със закон съществуващите деноминации, но това е в мандата на централната банка, която впрочем в сряда ще представи новия дизайн на 50-франковата банкнота.

В съседна Австрия заместник-министърът на икономиката Харалд Марер предложи през февруари подобна мярка за защита на 500-евровата банкнота, което показва как сходни идеи резонират в немскоговорящите държави. За сравнение, в Швеция пък кешовите разплащания са почти на изчезване, коментира Bloomberg.

"Винаги плащам всичко кеш, защото това ми позволява по-добре да контролирам финансите си“, казва 22-годишният Фламур Халили, който чака на опашка за сандвич в центъра на Цюрих. "С кеш няма как да задлъжнеете", допълва той.

Статистиката потвърждава тези предпочитания. В Швейцария стойността на трансакциите с карти, отнесена към БВП, е около една трета от тази във Великобритания или Канада, сочат данни на Банката за международни разплащания за 2014 г.

Тази година в сила влезе закон за борбата с прането на пари, по силата на който се въвежда таван от 100 000 франка за анонимните кешови разплащания. Чарлз Гудхарт, бивш икономист в Английската централна банка, заяви, че сумата е толкова висока, че може единствено да се определи като шега.

Натали Рикли е депутат от Швейцарската народна партия е една от народните представители, които са много активни в социалните мрежи. Тя признава, че плаща сметките си онлайн, защото й е по-удобно, но не смята, че трябва да се изтеглят банкнотите с по-високи деноминации като мярка за борба с прането на пари.

"Няма причина да се променя това. Не искам държавата да знае кой в кой ресторант ходи. Това не е работа на държавата", посочва Рикли.

Според Седрик Вермут, депутат от социалдемократическата партия, банкнотата от 1000 франка е абсурдна.

Инициативата на Мануел Бранденберг за въвеждане на 5000-франкова банкнота се провали, но идеята деноминациите да се защитят със закон засега беше успешна на ниво кантон. И все пак неговата страст към парите в брой също си има граници: Бранденберг е платил последните си данъци по електронен път.

Още икономически и политически новини от страната и чужбина четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase