Снимка: архив, БулФото

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е готова със секторния анализ на пазара на горива. След приключване на процедурата институцията започва проверка за споразумение, нарушаващо конкуренцията на пазара (по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията) срещу седем компании - Shell България, Ромпетрол България, Еко България, OMV България, Петрол АД и Лукойл България.

Допълнително срещу Лукойл Нефтохим България е започнато производство за злоупотреба с господстващо положение (по чл. 21 от ЗЗК), става ясно от публикувания на страницата на КЗК анализ.

От Комисията посочват още, че решението им не подлежи на обжалване и ще уведомят министъра на финансите (Владислав Горанов, б. ред.) за необходимите мерки, които да подобрят конкурентната среда на пазара.

Припомняме, че КЗК започна проверката на сектора в средата на миналата година, след като се появиха съмнения, че движението на цените на горивата у нас не следва тенденцията на световните пазари. Обхванат е периодът от 1 януари 2012 година до 30 юни 2015 година. Комисията е установила, че в този отрязък от време има периоди, в които цените на дребно не се влияят от цените на едро и цената на производител.

Видно е и значително нарастване на надценките на търговците на дребно. Това може да се дължи на антиконкурентни практики на пазара на дребно, е записано в анализа на регулатора.

От КЗК посочват и наличието на административно-правни бариери пред дейността на доставчиците на горива на националния пазар, свързани с функционирането на данъчните складове в страната. Този извод е бил направен от регулатора още в предишния секторен анализ на пазара, отнасящ се за периода 2009 - 2011 година.

Новата проверка е показала, че няма значителни изменения по отношение на данъчните складове - част от доставчиците на горива нямат собствени складове, тъй като не могат да отговорят на законовите изисквания, а и поради недостатъчен финансов ресурс.

КЗК установява наличието на административно-правни бариери пред доставчиците на горива на националния пазар, свързани с функционирането на данъчни складове в страната. Основен проблем в сектора според комисията е, че голяма част от доставчиците не притежават собствени данъчни складове поради невъзможността да отговорят на законовите изисквания за изграждане и регистриране на такива, както и поради недостатъчен финансов ресурс.

Условията за отварянето на такъв склад включват уставен капитал от 500 хиляди лева и гаранции до 30 млн. лева за дължим акциз. Преразглеждането и евентуалното облекчаване на някои административни изисквания би стимулирало както предприятията, свързани с производството и реализацията на горива, така и други стопански субекти да инвестират в създаването и регистрирането на нови данъчни складове за горива в страната. По този начин увеличеният внос би оказал конкурентен натиск върху местните доставчици по отношение на цената и условията на доставка.

Ето защо КЗК препоръчва на държавните органи да предприемат необходимите действия за облекчаване достъпа на търговците до акцизни складове. Това може да стане чрез отварянето на държавни складове и чрез сключване на двустранни споразумения с други страни-членки на ЕС за взаимно съхранение на задължителните запаси от нефт и нефтопродукти на тяхна територия.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase