Снимка: Reuters, архив
fallback

Очаква се 2015 г. да е приключила с един значителен икономически растеж - с около 3%. Това съобщи заместник-председателят на БСК Камен Колев пред телевизия Bulgaria ON AIR. По думите му за деветмесечието на изминалата година този растеж е 3,1%, но точната цифра за цялата година ще бъде ясна през февруари.

"Ако влезем в дълбочина на какво се дължи този растеж през изминалата 2015 г., ще видим една неблагоприятна тенденция, че повече от 1/3 от този растеж се дължи на по-високата събираемост на ДДС, на акцизи, на косвени данъци, което е една добра характеристика за дейността на приходните администрации, но изводът е, че не произвеждаме повече, а събираме повече. Това не означава, че той ще бъде устойчив, ще го задържим и ще го повишим през 2016 г.", поясни Колев.

Ръстът в приходната част на бюджета не е непременно икономическо изявление или ръст в икономиката, добави заместник-председателят на УС на АИКБ Румен Радев. Той коментира и това, че през последните дни не са паднали само цените на горивата, а и на цветните метали, на базови черни метали - базови суровини за индустрията.

"Такъв вид движение автоматично упражнява натиск върху производителите от страна на контрагентите за преразглеждане на цени. На този фон всички останали фактори в ценообразуването започват да придобиват все по-голяма тежест. При това движение на цените от 2007 г., когато беше кризата, до момента няма оживление на цените. Ние сме на едно стабилно дъно", отбеляза Радев.

През последните години България разчита на износа за формирането на икономически растеж, допълни Колев. По думите му големият проблем е, че след средата на 2015 г. темпът на нарастване на този износ силно спадна.

Липсата на кадри на всяко едно е друг много сериозен проблем пред икономиката ни, отбеляза Радев. "Като се започне от липса на основни работници и се стигне до ниво директор. В нашите предприятия средната възраст на производствените директори е около 63 години", даде за пример той.

"Ние имаме дипломи, но те не са гаранция за пригодност за конкретно работно място и работодателите трябва да обучават кадрите си", допълни Колев

Очаква се да има недостиг на кадри с професионално образование и квалифицирана работа ръка - основна пречка пред чуждестранните инвеститори, категорични са и двамата експерти.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Реалната

преди 8 години

Конкуренция е когато си търсиш, селектираш кадъра и го отглеждаш като писано яйце. Даваш му двойно по-висока заплата от конкуренцията... Този начин е описан и от Буров в "Срещи с Буров", демек механизъм работещ от време оно.... Но в китна България пишман бизнесмяните оставят кадрите да се конкурират и взимат не този който може, а този който иска най-малко... Жалванията при арменския поп...

24

Анонимен

преди 8 години

Не било компютри, а компоти

23

sante_dog

преди 8 години

Преди 5 човека се бореха за едно място. Скоро двама работодателя ще се борят за един работник, защотото НЕ ОСТНАХА! Всичко кадърно отива навън - и не само за парите. В другите страни имаш и отношение. Почивния ти ден ти е почивен, отпуската ти е отпуска, и заплатите идват навреме. Не се налага през ден да проверяваш в НОИ дали са ти внесли осигуровките.Кадри има - по цял свят са над 2 млн. Българите. Предлагате им нормални условия и може някой да се върне. Ако не идват нови оттатък Турция!

fallback