Снимка: Архив Булфото
fallback

Проблемите между Русия и Турция имат потенциал да повишат броя на руските туристи у нас, но при разработването на офертите трябва да се търси баланс, препоръча председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.

Пред БНТ той посочи, че в годините преди кризата над 500 хил. руски туристи са почивали у нас. Всеки един от тях харчи средно около 1000 евро за една седмица. След обтягането на отношенията между ЕС и Москва броят им намалява със 150 хил., но в същото време расте броят на туристите от Турция. През това лято увеличението е от 30%, а записванията към този момент "вървят много добре", допълни Рагин.

Затова и той препоръчва много внимателна кампания за връщането на руските туристи, така че да не бъдат засегнати туристите от другите ни водещи пазари – Турция и Германия.

Експертът коментира, че в момента туристическият бранш от конкурентните ни страни – Франция, Испания, Хърватия и други, активно работи за привличане на руснаците. Това е наложило и "спешна визита" на българския министър Николина Ангелкова в Русия. Тя е заминала със силната подкрепа на морските курорти, категоричен беше Рагин. Той препоръча още "силен десант" и лични контакти с руските туроператори в началото на 2016 година, за да можем да върнем руските туристи у нас.

България може да предложи много предимства за руските туристи спрямо другите конкуренти.

"Нямаме езикова преграда, близки сме по характер, манталитет. Заедно бяхме преди 20 години в една система", посочи той.

Според Рагин Хърватия има по-слаба материална база с около 30% неприватизирани хотели. Бившата югославска република обаче ни превъзхожда с маркетинга и рекламата. Той посочи, че властите в страната харчат над 100 млн. евро в рекламни кампании за привличане на туристи. В резултат приходите от туризма са 10 млрд. евро.

За Рагин един от големите проблеми на България е лошият имидж и поиска по-активни действия от правителството за преодоляването му. Министърът на туризма Николина Ангелкова обаче е много активна и дори е номинирана за лице на Балканите от колегите й в региона.

"Това е едно признание за българския туризъм, за всичко, което правим", допълни още той.

Рагин е оптимист за приходите от туризъм през 2016 година, но според него не се използва пълният потенциал на сектора. Той даде за пример нереализираните приходи от зимния туризъм, свързани с липсата на развитие на Витоша, които са поне 500 млн. лева.

Очакванията за зимния сезон също са добри, посочи още експертът. Началото на сезона ще бъде дадено на 12 декември в Банско.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 8 години

Този с руското име плаши ли ни или какво?

32

darko

преди 8 години

чакаи някои да ти доиде в лаиняния хотел,дето готвачите и келнерите са бивши строителни работници назначени по за 400лв на 16 часов работен ден наи гадното нещо е да имаш нещастието да почиваш в бг хотел.Бог да го прости Бг туризма Амин

31

Камен

преди 8 години

Рагин е типичния пример за български хотелиер, тип безочлив тарикат-*** от школата на Балкантурист. Рагин, не ме чакай да дойда. Умреха баламите.

fallback