Президентът връчва наградата на Д-р Цено Галчев. Снимка: Булфото
fallback

Бъдещето през следващите години няма да се крие в газовите тръби, а ще бъде в талантите, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на церемонията по връчването на годишните награди „Джон Атанасов“

По думите му бъдещето няма да е на армията от войници, а на армията от интелигентни млади хора, които са прегърнали каузата на иновативна и просветена България.

Само заедно ще станем истинската сила в информационните и комуникационните технологии, която искаме да бъдем, каза още Плевнелиев, подчертавайки усилията за реформиране на администрацията.

Който стои комфортно на едно място и не опитва нови неща, няма силно бъдеще. Днес отдаваме много голямо значение на развитието на електронното правителство, което ще бъде стратегически приоритет, каза още президентът.

По думите на Плевнелиев на софтуерната индустрия в България днес се падат 1,74% от БВП на страната, но преди години този дял е бил много по-нисък. 60% от продукцията на софтуерната индустрия е предназначена за износ, при това за високотехнологични държави като САЩ, Великобритания и страните от еврозоната.

Ако преди 10 години в бранша са били заети 5 хил. души, днес техният брой е 17 хил. и продължава да расте с бързи темпове. Приходите на компаниите от сектора са се увеличили за 10 години с 600%. 90 на сто от заетите в сектора са на възраст под 35 години, а 80% говорят поне един чужд език.

При кого отидоха наградите?

В категорията "Ученик и преподавател" бяха отличени Мартин Шаламанов от 12-ти клас на Националната природо-математическа гимназия и преподавателят му Петър Петров, както и Виктор Кирилов и неговият преподавател Красимир Асенов от гимназията в Монтана.

В категорията "Първи стъпки в компютърните науки" отличен бе Христо Стоянов, който в момента вече са обучава в Стандфорд.

В категорията "Проект с висок обществен принос", който е създаден от млади българи под 35 години, беше отличен Георги Измирлиев за проекта "Правата ми".

Голямата награда "Джон Атанасов", която се връчва от 2003 г. насам, за първи път бе спечелена от хардуерен продукт – награден беше доктор Цено Галчев за няколко проекта, което ще бъдат представени пред публика утре.

Д-р Цено Галчев е доктор по електротехника и електроника от Мичиганския университет в САЩ. Научните му интереси са в областта на микро-електромеханичните системи (МЕМS). Д-р Галчев създава микросистеми, които  преобразуват кинетичната енергия около тях, в електричество, което може да захранва електронни системи и схеми.

Разработената технология е патентована и поставя световен рекорд за ефективност при преобразуването на нискочестотни вибрации. В момента работата на Цено Галчев е свързана с разработването на различни микросистеми за записване на електрическите сигнали в мозъка.
 

Още новини от света на икономиката четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Аз

преди 8 години

Помня,че като деца разсъждавахме върху цитата "Боже,колко мъка има то поя свят боже!" а тогава,още детското съзнание не разбираше истинския смисъл на тези слова.Сега те придобиват друго измерение-"Боже,колко злоба има на този свят боже..." като под "свят" разбирам България!Всички тези нападки и оплювки показват,че имаме най-добрия Президент до сега-Росен Плевненлиев-умен,интелигентен,ерудиран и почтен.Гордея се с него!

34

Ред арми

преди 8 години

Бъдещето на България започва когато Плевнелиев и Борисов се махнат от настоящето

33

Анонимен

преди 8 години

Някой в България да каже нещо умно и червените *** веднага се нахвърлят върху него.

fallback