Снимка: Reuters

От американската инвестиционна банка Citigroup Inc. смятат, че е налице 55% вероятност в следващите няколко години да възникне глобална рецесия под някаква форма - най-вероятно такава с умерена дълбочина и продължителност, пише Bloomberg, като се позовава на анализ на банката.

"Светът изглежда е изправен пред растящ риск от изпадане в рецесия, воден от развиващите се пазари и в частност – от Китай", коментира главният икономист на банката Уилям Буитър.

Според него дълбочината и продължителността ще бъдат умерени, за разлика от 2009 г., когато световният брутен вътрешен продукт спадна с 2,1%. Буитър определя глобалната рецесия като намаляване на растежа на глобалния БВП до 2% или по-малко.

За разлика от международните сривове, причинени от САЩ през последните две десетилетия, този ще бъде в резултат на спадащото търсене от развиващите се пазари, особено от Китай, който се превърна във втората по големина икономика в света.

Други развиващи се държави като Бразилия, Южна Африка и Русия вече изпитват проблеми, докато развитите икономики все още не се представят на задоволително ниво. Цените на суровините, търговията и инфлацията остават на ниски нива, а прирастът на корпоративните печалби се забавя, гласи докладът на банката.

Въпреки че главният икономист на Citigroup посочва, че едва ли ще има повторение на финансовата криза от 2008 г. в контекста на спад на глобалния БВП, той предупреждава, че перспективите биха се влошили, ако инвеститорите изведнъж се паникьосат от растящите публични дългове или ако политиците изпаднат в протекционизъм или девалвират валутите на държавите си.

"Икономистите рядко говорят за рецесии, спадове, възстановявания или периоди на бум, освен ако не ги гледат в лицето“, казва Буитър. „Вярваме, че може би е дошъл един от тези моменти.“

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase