Снимка: Reuters

Над 1,5 млрд. лева дължат българите на компаниите за бързи кредити в края на юни, сочат данните на БНБ, цитирани от в. "Сега".

Близо 75% от заемите, давани от небанковите дружества, са за домакинствата. В сравнение с юни миналата година има увеличение с 5,4%.

Сумата на отпуснатите от небанковите компании заеми надхвърля 2 млрд. лв. Данните на централната банка показват, че докато банковото кредитиране се свива, бързите кредити нарастват.

Този ръст се дължи главно на увеличението на взетите потребителски кредити - с над 13% до 1,3 млрд. лв. В същото време жилищните заеми са намалели спрямо миналата година - с над 27% до около 192 млн. лв.

Небанковите компании, наричани още "магазини" за кредити, предлагат по-лесно и по-бързо финансиране и затова немалко граждани и фирми търсят услугите им, макар че излизат по-скъпо.

По-малки суми - например за плащане на ток или за покупка на телефон, се отпускат само срещу лична карта. Минус на този тип финансиране обаче са по-високите лихви и такси.

Българите най-често прибягват до такива лесни заеми за плащане на битови сметки, ремонти, мебели, домакински уреди, внезапни разходи за болница и лечение, за почивка през лятото и др. При покупката на битова техника - хладилници, климатици, печки, има сезонен елемент, показва статистиката.

Според статистиката на НСИ българите все повече крепят семейния бюджет, като взимат пари назаем.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase