Снимка: Reuters
fallback

Град Оулу е на 600 км от Хелзинки и на 2000 км от Брюксел. Далеч от всичко, с изключение на Северния полюс, както и от основата на финландската криза. Преди няколко години градът бе важен център на европейската IT индустрия. Само Nokia тук имаше близо 5000 служители, около университета се появяваха филиали на американски софтуерни фирми и местни стартиращи предприятия. Растеж чрез образование и иновации - това бе мотото на града, както и на цялата страна.

Но през 2015 г. от Оулу идват преди всичко лоши новини. Microsoft съкращава месец след месец служители, сега и традиционният универсален магазин Stockmann закрива поделението си тук. Равнището на безработицата вече възлиза на 18%. И отново Оулу е символ на развитието на цялата страна. Но този път – в негативен аспект, пише в свой материал WirtschaftsWoche. 

Докато в страната в края на седмицата ще бъде избран нов парламент, икономическата ситуация се влошава драстично. Финландия отчита рецесия в продължение на три години, а правителството наскоро намали прогнозата си за растеж за 2015 г. от 1,0 до 0,5%.

А накрая може да се окаже, че ще се радва, ако въобще има ръст. Защото не само до Северния полюс нивото на безработица се повишава рязко. Като цяло в момента около 10% от финландците са безработни, а сред младите хора безработицата достига дори 25 процента.

Това са цифри, които напомнят за Южна Европа. Но докато там икономиките бавно се съживяват, благодарение на значителните реформи и подкрепени от евтините пари на Европейската централна банка (ЕЦБ), по всичко изглежда, че импулсите от Франкфурт потъват някъде между Кил и Хелзинки в Балтийско море.

Както Оулу е градът на превратностите за финландската икономика, така и Юха Сипила е лицето ѝ. Сипила идва в Оулу през 1998 г., когато основава телекомуникационната компания FORTEL и с продажбата ѝ става милионер. Той е изживял възходите на икономиката, а сега иска да бъде полезен и в кризата.

През уикенда той може да стане министър-председател на страната. Според всички предварителни проучвания центристката партия е начело, като се очаква да вземе 23 до 26 процента от гласовете. Нейният лидер Сипила също така води във всички проучвания за това кой ще е бъдещият министър-председател.

Зад неговата партия за второто място се борят либералната коалиционна партия на сегашния премиер Александър Стуб и социалдемократите, а шансове имат и десните популисти. Но не могат да се надяват на победа в изборите, както бе при последното гласуване.

След изборите поради това е вероятно да се стигне до сложни коалиционни преговори, но с такива финландците имат вече опит. Системата тук не е толкова институционализирана, както например в Швейцария - но също така и във Финландия честа гледка са променящи се коалиции на известни партньори. И четирите най-големи партии и Зелените и сега единни за това, което трябва да се направи във Финландия - разходите да се намалят, да се вдигнат данъците. Така балансът на бюджета трябва да бъде подобрен.

Защото кризата отдавна оказва влияние и върху публичните финанси. Бюджетният дефицит през 2015 г. ще нарасне до 3,4% от брутния вътрешен продукт, показват данни на Министерството на финансите, а свиване до под границата от критериите от Маастрихт за три на сто е планирано за 2018 г.

Дори и за да се постигне това, е нужно да се направи много, защото и днес държавата прибягва до дълбоки резерви. Така например държавният холдинг Solidium през тази година трябва да допринесе за фискалната консолидация с поне 1 млрд. евро. За тази цел държавата ще продаде половината от акциите на шведско-финландската компания за мобилна комуникация Telia Sonera. 

В Оулу междувременно се проявява микс от външни влияния и собствени грешки, който е виновник за кризата. Когато през уикенда се проведе IT конференцията Conference Spring, разработчиците на игри започнаха да ухажват млади таланти.

Най-малко 300 разработчици за игри се търсят в града - без успех. „След като в IT сектора много инженери загубиха работата си, международни компании дойдоха внезапно отново в Оулу, за да ги „крадат", казва Хейки Райсинен, главен икономист в Министерството на труда на Финландия. „Предлагането сега привлича търсенето, както медът привлича пчелите".

Това е доста оптимистична перспектива. Защото като цяло финландските служители са наистина добре обучени – но стават и все по-скъпо платени. Тъй като в най-добрите си години Nokia направо „изкупи“ целия пазар на труда, други сектори трябваше да наддават в областта на заплатите, само за да имат шанс да се докопат до добри служители. Разходите за труд за единица продукция се увеличават все повече и повече, до днес. А и напоследък условията за обезщетение при безработица са толкова атрактивни, особено при първите месеци, че „изяждат“ динамиката на пазара на труда.

Разглезените през добрите за икономиката години синдикати успешно отхвърлят налагането на една по-гъвкава схема. Това прави Финландия неатрактивна дестинация не само в сравнение с южната част на Европа, но и спрямо съседите в непосредствена близост. Пътуване с кораб от Хелзинки до естонската столица Талин отнема само два часа – а разходите за заплати там спадат с две трети.

Докато финландската икономика можеше да се похвали с много печеливши иновации, а производителността се увеличаваше рязко, тя можеше да си позволи високите заплати. Откакто обаче Nokia не играе никаква важна роля в страната, иновациите изостават.

Една от причините е, че държавата, за разлика от Швеция или Дания, участва активно в корпоративния свят. Наследство от времето, когато Финландия бе на предната линия пред Съветския съюз. В единадесет от 25-те дружества, включени в състава на основния борсов индекс OMX, държавата държи дялове – в най-голямата петролна компания, в основните енергийни доставчици и в авиокомпанията Finnair държавата дори е мажоритарен собственик.

Атомните електроцентрали в страната се управляват от едно дружество, собственост частично на държавата и частично на частна компания. Тези сътрудничества блокират динамичната промяна в структурата на икономиката. И до днес страната е силно зависима от предприятията в горската и хартиената промишленост или от пристанищата, чиято липса на висока производителност се търпеше прекалено дълго.

Заради кризата в Русия тези структурни проблеми се изостриха. Някои от сериозно засегнатите компании в страната от сферата на търговията, селското и горското стопанство са направили значителни инвестиции на руския пазар. Рецесията там сега застрашава и тяхното съществуване.

Все още обаче Финландия има доста добри аргументи на своя страна: отличната система на образованието, ефективните органи и отличната инфраструктура. И спокойствието на финландския електорат е повод за оптимизъм.

Юха Сипила, кандидат-премиерът с най-големи шансове за поста, има едно доста странно обещание: „Ние трябва да спестяваме. И то всички“. Сипила вече обяви, че иска да преговаря със синдикатите и бизнеса за необходимите реформи на пазара на труда. А дълго колебание по тази тема страната вече не може да се позволи.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

до 20

преди 9 години

И евтина работна ръка с ниско ниво на висше образование. Затова и децата ни учат чужди езици, за да се готвят за нископлатени гастарбайтъри с по-голям шанс да бъдат звбелязани в оскъдния работен пазар на Запад, защото говорят що годе чуждия език за разлика от другите нискоквалифицирани гастарбайтъри.

20

до 24

преди 9 години

Но държавата е обсебена от лобиистите, дерегулатори, приватизатори, либерализатори, пазарни фундаменталисти, финансови алхимици, неолиберали, либертарианци, всички вярващи в Невидимата Ръка на Пазара и неговата чудодейна самолековита сила. При това положение е само въпрос на време кога икономиката ще бъде вкарана в рецесия. Финландия е само поредното от много други доказателства в тази насока. 15.09.2008 е основното доказателство. Но хората имат коса памет и не разбират взаимовръзките.

19

до фиаското...

преди 9 години

... доведоха либерализаторите, дерегулаторите, приватизаторите, пазарните фундаменталисти, неолибералите и либертарианците, които завзеха държавната администрация във Финландия и водени от сляпата си вяра в Невидимата Ръка на Пазара и неговата чудодейна самолековита сила докараха страната до сегашното икономическо положение.

fallback