Снимка: Reuters
fallback

Управителният съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) депозира в Софийския градски съд (СГС) молба с искане за назначаване на двама временни синдици в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това се случва на втория възможен ден, откакто са в сила промените в Закона за банкова несъстоятелност, позволяващи това.

Фондът предлага на съда да бъдат назначени Лазар Илиев и Росен Ангелчев. И двамата са в списъка на банковите синдици, воден от Българската народна банка, отговарят на изискванията на чл. 25 от Закона за банкова несъстоятелност и са изразили писменото си съгласие да изпълняват длъжността временен синдик на КТБ, поясняват от ФГВБ в съобщение до медиите.

От там добавят, че изборът им е направен в съответствие с вътрешните правила на ФГВБ. Илиев и Ангелчев ще заменят квесторите на КТБ Елена Костадинчев и Станислав Лютов до назначаването на постоянни синдици.

Такива може да има едва след като започне производството по несъстоятелност на КТБ. То се бави поради обжалването на решението на БНБ за отнемане на лиценза на банката от нейните акционери.

Като цяло с направените през миналата седмица експресни промени в Закона за банкова несъстоятелност се допуска временните синдици да бъдат назначени и за постоянни.

Илиев и Ангелчев ще могат да отменят сделки, да издирват имущество на КТБ, да назначат международна разследваща компания и други функции, които ще им позволят да възстановят в максимална степен активите на банката и като цяло – да не се допуска увреждане на масата на несъстоятелността.

Всички действия, предприети от временните синдици по отношение на банката, Фондът ще обявява ежеседмично на своята интернет страница.

В момента законът предвижда постоянните синдици да създават месечни отчети и да ги представят пред ФГВБ. Отчетът ще се изпраща до министъра на финансите и ако той прецени, че синдиците нарушават правомощията си, може да иска тяхната смяна.

Кои са двамата временни синдици

Лазар Илиев притежава многогодишен опит като юрист в банковата сфера. До предлагането му за временен синдик на КТБ Илиев работи като главен секретар на Сметната палата, където преди това, между 2011 и 2014 г., е директор на дирекция „Административна дейност“. От 2002 до 2010 г. работи в Централна кооперативна банка, първоначално като директор на дирекция „Правна“, а през последните шест години - като член на Управителния й съвет и изпълнителен директор.

В периода от 1993 до 2002 г. Илиев е главен юрисконсулт и директор на дирекция „Правна“ в Първа инвестиционна банка АД. Преди това, от 1989 до 1993 г., е работил като юрист в управление „Правно“ на БНБ. От 1988 до 1989 г. е бил стажант-съдия в Софийския окръжен съд.

Лазар Илиев е магистър по право от СУ „Климент Охридски“. Притежава квалификация от Austrian Bankers College. Притежава високи организационни умения и компетенции в областта на правото, икономиката, финансите и управлението на работните процеси, придобити в хода на професионалното му развитие. Владее английски и руски език, добавят от ФГВБ.

Съдейки по биографията му, Росен Ангелчев също притежава богат опит като юрист. До предлагането му за временен синдик Ангелчев е държавен експерт в дирекция „Енергийна сигурност“ в Министерството на енергетиката, където работи от началото на 2015 г.

От 2004 до 2015 г. работи в Министерството на икономиката, където заема различни позиции – началник на отдел „Ликвидация“ (2004-2006 г.), зам.-председател на Борда на директорите на „Вазовските машиностроителни заводи“ ЕАД (2005-2006 г.), главен експерт в отдел „Капиталови пазари и преструктуриране“ към дирекция „Корпоративно управление и преструктуриране“ (2006-2008 г.) и държавен инспектор в дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“ (2008–2015 г.).

От 2002 до 2004 г. работи в АК „Балкан“ (в несъстоятелност) първоначално като главен юрисконсулт, а впоследствие като ръководител направление „Задгранични представителства“. Бил е помощник-синдик в БСИ „Минералбанк“ АД (в несъстоятелност) през 2000-2001 г.

Между 1997 и 2000 г. е главен юрисконсулт в Частна земеделска и инвестиционна банка АД (в несъстоятелност), а от 1992 до 1997 г. е юрисконсулт в Първа частна банка АД. Професионалната си дейност започва в Министерството на външните работи.

Росен Ангелчев е юрист по международно право от Московския институт по международни отношения. Притежава добри ръководни умения и опит в областта на несъстоятелността и ликвидацията на търговски дружества. Владее английски и руски език.

Още икономически новини можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

българин

преди 9 години

Ангелчев е ачик-ачик съветски агент. Тези двамата щели до спасят държавното имущество в КТБ и да го разпродадат на добри цени, за да се върнат похарчените за вложителите в КТБ пари на българските данъкоплатци? Такива басни разправя бат ви Боко. Много по-вероятно изглежда тези двамата, каквото имущество успеят да отърват от разпродажба на безценица от сегашните квестори, да го разпродадат, пак на безценица, но този път на "правилните" хора - ГЕРБ-ави и путлерови, по "братски". Така ми изглежда.

6

чичо от село

преди 9 години

да г-н Дойнов има значение, защото това означава, че този човек е приятелче на квестора и се разиграва някакво приятелско мачле за пред нас, обикновените българи. очевидно се подиграват с нас!!! ако това, което постващият с номер 5 пише е вярно - значи една приятелска шайка държи тази несъстоятелост и това е очевидно свързано със службите и моделът КОЙ. какво означава "да свърши някаква работа"? Искров нали свърши и той някаква работа? нали и цацаров свърши някаква работа? да не сме овце, а?

5

tih.doinov

преди 9 години

Има ли значение къде е работел човека преди, не е ли по-важно да върши някаква работа? Интригите пак започнаха, а фантазията на спекулантите надминава и най-смелите ни очаквания...

fallback