Дискусия на тема "Енергийна сигурност и потенциал за енергийна диверсификация - Проектът 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" се състоя в София. Снимка: БТА
fallback

Базовата цена на мегаватчас от седми блок на АЕЦ "Козлодуй" би била около 75 долара, сочат изчисления на американската компания Westinghouse, представени пред Българския форум на бизнес лидерите.

Според представените данни разходите на американската компания за изграждането на блока ще бъдат 5,3 млрд. долара. Това е и цената, която Westinghouse ще предложи на държавата. По думите на Майкъл Кърст от компанията предложената цена е най-ниската в света.

"Всички останали разходи са на собственика, тоест българската държава", коментира пред журналисти след презентацията Кърст. Изчисленията при ръст на икономиката на България под 2% показват, че цената на блока ще е поне 7,7 млрд. долара, беше показано в презентацията.

Според Кърст в момента нивата на лихвите са много ниски и затова сега е моментът да се реализира подобен проект.

Ако строителството започне по план, централата ще може да заработи през 2025 година. Кърст обаче посочи, че инвестиционно решение за проекта може да бъде взето най-рано след 3 години, защото процесът е още в началото.

"Искаме от правителството гаранции и да прояви решителност да започне този проект", заяви Кърст и допълни, че още не са започнали никакви разговори за финансиране и дали ще има държавни гаранции за теглените заеми за строителството на блока. Работи се да се намери най-добрата финансова схема, стана ясно още от думите на експерта.

Кърст призна, че в изчисленията на цената на тока от централата и на строителството липсват разходите за извеждане от експлоатация, но посочи, че очакванията са централата да работи 60 години и тези разходи не могат да се разхвърлят по години за толкова дълъг период.

Приходите от продажбата на ток от централата за 20 години ще бъдат 11 млрд. долара, сочат още изчисленията на американската компания.

Майкъл Кърст припомни, че при ядрената централа най-големите разходи са свързани с изграждането - около 80%, а останалите са разходите за ядрено гориво. При подобна мощност в газова централа 20% от разходите са за строителството, а 80% са за използваното при производството гориво.

Припомняме, че с едно от последните си решения правителството на Пламен Орешарски сключи споразумение с Westinghouse, но крайното решение за строителство на проекта беше оставено в ръцете на следващото правителство. То трябва да одобри или отхвърли акционерното споразумение, финансовия модел и договора за изпълнение, доставка и строителство.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

96

Емилия

преди 9 години

Турците строят атомна централа с 6 реактора за 18 млрд , а ние един за 7,7 млрд ......

95

maaba

преди 9 години

Ега ти Уестингхауските глупости!Ще ни правят реактор, дето няма как да се изплати! Да си заврат предложението дето не ги огрява слънцето и да си ходят в Усата, да показват плиткоумие ! При липса на купувачи в момента при цена 6 ст, тези предлагат цена 1000 % отгоре Тук хората ток не ядат, а след някоя година няма да останат жители, на които да се продава ток! Ама нашите политици освен прости са и алчни, затова тока ще ни излезе скъпо, 3/4 от цената му ще е рушвет! Ега ти народомразието!

94

Pet

преди 9 години

Русия взема обратно отработеното горива а американците ще го оставят на нас. Никой не строи само един блок, винаги са по два???????

fallback