Снимка: архив Reuters

Лихвените проценти по депозитите продължават да се понижават до рекордно ниски стойности.

Ставките се настаниха под 2,5%, като през ноември сме могли да вложим свободните си парични средства на срочен банков депозит в левове при средна лихва от 2,46% и в евро при 2,29%. Това става ясно от лихвената статистика на Българска народна банка (БНБ), като от нея са изключени данните за Корпоративна търговска банка (КТБ), чийто лиценз за извършване на банкова дейност бе отнет на 6 ноември.

За сравнение през ноември миналата година като възнаграждение за отложеното ни потребление сме могли да получим лихва от 3,97 на сто за влоговете в левове и 3,61% за тези в единната европейска валута.

Лихвените проценти по фирмените спестявания пък са още по-ниски. През предпоследния месец на годината лихвата, която получават предприятията за това, че държат паричните си средства в банките, се понижава до 1,45% за депозитите в левове. По евровите се смъква до 1,01 на сто.

Още по темата
За сравнение през ноември 2013 г. лихвата по левовите спестявания за компаниите е била 2 на сто, а по тези в евро – 2,22%.

Не само лихвите по депозитите, но и тези по кредитите ще вървят надолу и през първото тримесечие на 2015 г.

Сред причините за това са високата ликвидност на банковата система, високата норма на спестяване на домакинствата и сравнително слабото търсене на кредитен ресурс. Това прогнозират от БНБ в своето тримесечно издание „Икономически преглед“.

Банките понижават лихвите вече няколко години. Ставките спаднаха по-осезаемо през юли, след като централната банка намали служебно лихвите по депозитите в КТБ. Както е известно, финансовата институция, която изгуби лиценза си, предлагаше най-високите лихви за депозити в България.

БНБ изключи данните за КТБ и от лихвената статистика, след като направи това и с паричната статистика. Това изкриви значително данните за депозитите, за отпуснатите от банките кредити и за дела на лошите и преструктурирани заеми през ноември.

По отношение на данните за спестяванията ефектът следва да е еднократен, имайки предвид започналото изплащане на гарантираните депозити в КТБ. От 4 декември до 23 декември включително 87 250 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на 3,135 млрд. лв., показват актуалните данни на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase