Снимка: архив, Булфото
fallback

ТЕЦ „Варна“ ще бъде временно изведена от системата от 0:00 часа на 01.01.2015 година. След тази дата централата няма да може да работи, въпреки усилията на българската държава в лицето на МЕ и БЕХ и ЧЕЗ, се казва в изявление на ръководството на ТЕЦ-а.

Въпреки принципното съгласие за временно включване на централата през зимния период на 2015 година в случай на газова криза от Европейската комисия не беше получен отговор относно разрешителните за работа на самата централа и на сгуроотвала, посочват от централата.

Съобщава се, че от своя страна ръководството на ТЕЦ „Варна“ е провело поредица от разговори и консултации с българските институции в опит да се намери работеща алтернатива за ТЕЦ „Варна“, след като през октомври Европейската комисия съобщи, че в случай на газова криза ще допусне изключение от правилата и ще разреши на ТЕЦ „Варна“ да работи в рамките на няколко месеца след изтичане на разрешителните.

При условие на съгласие от страна на ЕК, за да се вместим в минималния срок за подготовка и провеждане на процедури и закупуване на достатъчно количество въглища, се очакваше писменото становище на Комисията да се получи до 10.12.2014 г., се казва в изявлението.
    
„На практика вече няма достатъчно време, за да бъдат сключени договорите за работа и доставка на необходимите въглища и централата да бъде подготвена за включване през зимните месеци. На 1 януари 2015 г. ТЕЦ „Варна“ ще трябва временно да бъде спряна, за да спази изискванията на българското и европейското законодателство“, каза Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ „Варна“.

Поетапно, след 01.01.2015 г ще бъдат освобождавани служителите на ТЕЦ „Варна“, за които няма реализация след края на годината. Те ще получат компенсационни пакети, които са повече от два пъти по-високи от приетите в сектора. ЧЕЗ осигурява до 11 работни заплати на всеки служител в зависимост от стажа му в централата вместо предвидените в браншовия колективен трудов договор до 5 работни заплати. В допълнение компанията предлага консултации и помощ при регистриране в бюрото по труда и персонални препоръки, се казва в изявлението.

„И след 01.01.2015 г. ще продължим да търсим вариант за дългосрочно отдаване на централата под наем, продажба или съвместно управление“, заяви Минчев.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Аз

преди 9 години

До Анонимен .Много ми хареса това накрая

22

void

преди 9 години

Сига сте лаяли без да сте дишали смога на тец-а. Защо го спират? - Ами мръсен е; на вас в София Кремиковци как ви беше? Или нефтохим-а на бургазлии? В района на тец-а и химическите заводи в Девня като вали дъжд от капките вода чорапогащниците на жените стават на дупки - толкова е киселинен дъждът. Тец-а бълва въглероден двуокис, Девня бълва сяра - ми то не се иска да си гений химик да се сетиш. Ама лаем тука за теца дето му арат въглищата с кораби от Украйна. Много оригинално.. Да го затварят!

21

нещастний Алеко

преди 9 години

До Гай *** рече:"Всички съвременни ТЕЦОВЕ си бачкат на газ."- Бе то и "Южен поток" бачкаше на газ , ама пак го спряха хаирсъзите!" На маймуни ни направиха ***, на маймуни..

fallback