Снимка: Visa
fallback

 За 37% от българите електронните разплащания са предпочитан вариант при извършване на покупки, чиято стойност надхвърля 30 лв. За сравнение – 13% използват електронни разплащания за покупки под тази стойност, показва проучване на Visa Европа за България за нагласите на българите към начините на плащане, проведено от агенция „Ноема“ в периода 8 до 12 септември 2014 чрез онлайн проучване в 10 от големите градове в България.

45% от запитаните отговарят, че биха избрали да плащат с карта, ако има наличен POS терминал в магазина, а 48% са доволни, че не трябва да се съобразяват с това дали има банкомат в близост. Всеки пети би се отказал да пазарува от магазин, в който не може да плати с карта.

Около две трети от потребителите (69%) използват дебитни карти при пазаруване най-вече заради удобството, което осигуряват. Навикът отново играе голяма роля - над 27% от потребителите са свикнали да плащат с дебитна карта за по-малки покупки. Скоростта (21%), наличието на средства при отсъствието на пари в брой (15%) и безопасността (15%) също се разпознават като предимства на електронните разплащания.

При избор на търговски обект половината от българските потребители предпочитат да купуват хранителни продукти и стоки за дома от супермаркети. Пазаруването в малкия квартален магазин привлича около 13% от българите, 22% пазаруват във квартален магазин, които е част от верига, а само 1% казват, че предпочитат специализирани магазини за органични храни и стоки.  

В София почти 60% от потребителите пазаруват своите ежедневни покупки в хипермаркети, докато средно 44% правят това в цялата страна. Тези магазини са по-предпочитани за мъжете – 54% от представителите на силния пол пазаруват в хипермаркет, в сравнение с българските жени – 47%.

Над една трета (37%) от българските потребители правят малки покупки всеки ден, докато покупки над 30 лв. се правят средно веднъж седмично (34%) или дори само веднъж или два пъти месечно (36%), показват резултатите от проучването. Българите осъществяват малки покупки на различни места – квартален супермаркет от верига (28%), хипермаркети (26%), както и квартални магазини (26%), но когато става въпрос за покупки на стойност 30 лева и повече, над две трети (73%) от потребителите казват, че предпочитат да пазаруват в големите търговски вериги.

“Навлизаме в традиционно силния търговски период в България. С тази цел много търговци обмислят обновяване на технологията за електронни разплащания и ускоряване на традиционните картови разплащания, за да спестят време както за потребителите, така и за служителите, и да намалят опашките в търговските обекти. Българските потребители оценяват високо удобството и гъвкавостта, които електронните разплащания носят в ежедневието. Отбелязваме непрестанно увеличение на годишна база в използването на карти”, твърди Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа за България.


Oще технологични новини четете в Investor.bg
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

Анонимен

преди 9 години

"Колко по-верочтно е да ти източат картата от това да ти откраднат портфейла или парите от джоба?"С тази разлика, че в пормтоменето имам не повече от 50лв, а в дебитната - поне в началото на месеца доста повече. Така че всеки сам да си прави сметката.

36

Анонимен

преди 9 години

Простотията на българите рязко си проличава, когато един грамотен и добре платен човек чете коментарите. Цяла Европа използва онлайн разплащане и кредитни карти, за САЩ- да не говорим. Там човек без кредитна карта едва ли има. Не, никой не желае да ви ограби... Даже кредитната карта ви носи кешбек. Ако пътувате е изключително удобна. Теглете си парите от банкоматите и си плащайте на банките такси. Неизгодно и абсурдно е. Но нали сме 60 години назад от САЩ и Европа, та има време да се осъзнаем.

35

Анонимен

преди 9 години

Всеки финансово грамотен човек пазарува с кредитна карта. Не дебитна, а кредитна. Лично аз повече от 100-200лв. в брой нося изключително рядко. Всичко плащам или онлайн с кредитна карта, или на реален ПОС-терминал отново с кредитна карта. Относно неработещи карти и подобни абсурди- български легенди. За източените карти няма дори да коментирам- банката покрива до определена сума. Това не ми се е случвало нито един път. Редица хотели по света няма да ви пуснат да нощувате без кредитна карта.

fallback