Снимка: Reuters

Възможността за евентуален междинен частичен достъп до депозитите в КТБ не е уредена съгласно действащото законодателство и не може да бъде осъществена без съответни законови промени, отбелязват в писмо до ЕК служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров.

Както Dnes.bg съобщи, няколкостотин души с депозити в КТБ протестираха пред Българска народна банка. Вложителите в банката настояват да получат достъп до парите си още в следващите дни.

Министерството на финансите (МФ) и Българска народна банка (БНБ) не изключват възможността акционерите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) да се намесят при оздравяването й, но това би се случило едва когато бъде готова цялостната оценка на банката.

Още по темата
Ако след проверката собствениците не осигурят финансова подкрепа или собственият капитал на банката стане отрицателен, чак тогава лицензът на трезора ще бъде отнет и ще се пристъпи към изплащането на всички гарантирани влогове на клиенти на КТБ и на ТБ Виктория - новото име на Креди Агрикол България.

1,636 млрд. лв. би бил недостигът във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), ако трябва да се направи това. Гарантираният размер на влоговете в КТБ е 3,685 млрд. лв., а в дъщерното дружество ТБ „Виктория“ - 55,1 млн. лв. Към 31 юли пък ФГВБ притежава 2,104 млрд. лв.

В съвместното писмо до генералния директор на дирекция „Вътрешен пазар и услуги” в Европейската комисия Джонатан Фол Порожанов и Искров отговарят на поставените на 1 август от Фол въпроси за състоянието на двете финансови институции. Те предупреждават за пораждане на риск за системата, ако недостигът от средства във ФГВБ бъде попълнен от търговските банки преждевременно.

"При прилагане на такъв подход, допълнителните средства, които ще бъдат събрани във Фонда от една авансова преведена премийна вноска от банките, ще бъдат приблизително 291 млн. лв., или крайно недостатъчни“, алармират те. Събирането на авансова премийна вноска би стопило печалбата на банките, което ще доведе до репутационен риск в системата, се казва в писмото.

МФ и БНБ изразяват готовност за предоставяне на държавна помощ, но при условие че Народното събрание гласува законодателни промени. В писмото обаче Румен Порожанов и Иван Искров посочват, че заради управлението на служебния кабинет на Георги Близнашки поне до 5 октомври това няма как да се случи.

"В случай че ФГВБ изплати гарантирания размер на депозитите в банка под специален надзор още докато се извършва проверка на финансовото й състояние и без да е установено, че същата е неплатежоспособна, може банката да остане без голяма част от своите вложители, което ще направи оздравяването й безпредметно и невъзможно“, продължава отговорът.

Порожанов и Искров уверяват, че намеренията на българските власти са да попълнят недостига на средства във ФГВБ, но посочват, че това би могло да се случи след предсрочните парламентарни избори на 5 октомври.

"Към настоящия момент Народното събрание не функционира и е невъзможно приемането както на промени в националното законодателство, ако такива са необходими, така и осигуряването на необходимите средства от държавния бюджет за допълване на недостига от 1 636,1 млн. лв., необходим за заплащане на гарантирания размер на депозитите в двете банки. Такива решения се очаква да бъдат взети от следващото 43-то Народно събрание“, пише в писмото.

От БНБ и МФ изразяват готовност за оказване на необходимото съдействие на компетентните европейски органи в рамките на своите правомощия за оценка на съответствието на действащото законодателство с европейското и изготвяне на законодателни промени, ако такива са необходими.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase