Снимка: Reuters
fallback

Неочакваният колапс на КТБ показа нездравите връзки между българската бизнес общност и политиците, които накърняват доверието в правителствата на най-бедния член на ЕС. Тези връзки влошават и отношенията на страната с Брюксел.

Това се посочва в коментар на "Financial Times" за отнемането на лиценза на четвъртата по големина банка в България.

Изданието коментира още липсата на информация за голяма част от кредитния портфейл на банката, както и за изтеглените в брой средства. Посочено е, че „здравите активи и пасиви” на банката ще бъдат трансформирани в Credit Agricole България, която е част от КТБ. След отнемането на лиценза на банката-майка Credit Agricole ще бъде национализирана, допълват от FT.

Изданието посочва още, че ситуацията в банковия сектор и в страната е довела и до решението за оставка на правителството, която се очаква до края на този месец. Вече е насрочена и дата за предсрочни парламентарни избори - 5 октомври.

В своя коментар на ситуацията Financial Times пише и за започналото разследване на случилото се в КТБ. Посочено е и изявлението на гуверньора на БНБ Иван Искров, който коментира, че са изчезнали документи за кредити на стойност 3,5 млрд. лева, които са около 2/3 от целия кредитен портфейл на банката.

"Голяма част от кредитите на банката са за фирми, които са в дълбока връзка с мажоритарния собственик – Цветан Василев”, обясни Искров.

На базата на одита в банката Софийската прокуратура е започнала проверка как са били изнесени 205 млн. лева в брой от банката само ден преди в институцията да влязат квестори на БНБ.

От своя страна Цветан Василев обяви, че одиторите са "изфабрикували данните за големите загуби на банката" и обвини БНБ в „обслужване на интереси на кредитополучатели, които не искат да покрият своите задължения към банката... или на тези, които искат да купят активите на КТБ евтино”, допълва още финансовото издание.

Анализатори, цитирани от FT, че ситуацията около КТБ едва ли ще постави под риск банковата система в България. 3/4 от банките се контролират от банки от Италия, Австрия и Гърция, коментира водещ български банкер, пожелал анонимност.

"Това, което се случи с КТБ, е единично събитие и не носи системен риск, особено и след като правителството ще гарантира здравите активи на банката”, допълва източникът на финансовото издание.

Ситуацията около КТБ можете да следите в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

време за снайперисти

преди 9 години

1.Цв.Василев да публикува ИСТИНАТА за КТБ в европейски печат: Вземат ли си ОБРАТНО парите ОНЕЗИ,които са му ги дали?2.Ако не е така- да каже истината.3.Да дойдат нЕЗАБАВНО ОДИТ и КОНТРОЛ от Европа,Норвегия,Швеция: стига са ни разигравали сценки с чували с пари: камерите на банката?КОЙ си изтегли парите и държавните депозити? ПРЕДИЗВЕСТЕНО?4.Такива СЦЕНАРИИ имаше по времето на ЛУканов, когато се раздаваха куфарчета с НАШИ пари с паролата:'До днес бяхте соц., от утре сте капиталисти".

35

Десен

преди 9 години

Разни псевдо патриоти ревяхя че сме си продали банките и били чужди. Сега ще ви кажа добре че банките са ни чужди та *** не могат да пипат там иначе щеше да се повтори 1997 год тотален срив на банките и парите на хората. И сега всички ние ще платим поредната им сметка до кога бе хора да кога още колко пъти трябва да ви изклатят за да изтрием тази комунистическа партия и на нейно място да дойде наистина модерна европейска лява партия от която Бг наистина има нужда

34

1996

преди 9 години

2014 godina e oste po-dobra za monika & co

fallback