Снимка: bgonair.bg

Въвеждането на валутен борд е спасило България от инфлация. Това коментира в сутрешния блок на Bulgaria on Air служебният премиер през 1997 година Стефан Софиянски. Гостуването му в телевизията бе по повод навършването на 17 години от въвеждането на паричен съвет у нас.

Ако е нямало валутен борд, България е щяла да преживее трета инфлационна вълна, която да обезцени парите на хората. Позитивите от въвеждането на паричния съвет обаче не са само в тази посока, категоричен е Софиянски.

"Хората трябва да знаят, че валутният борд пази парите на хората. Не им дава възможността да се развиват толкова бързо, но пази средствата им", отговори Стефан Софиянски на въпрос доколко обществото е запознато с функциите на паричния съвет в България.

Преговорите с МВФ (Международния валутен фонд) за въвеждането на валутния борд през 1997г. са били много трудни. Институцията имала две условия, които са били спорни теми по време на преговорите, призна Софиянски.

Едното е било либерализирането на цената на хляба, а другото - фалирането на банката Биохим. Той подчерта, че преговорите са се провеждали без много шум, а не като сега "помпозно, шумно", за да не се всява паника.

Според него въвеждането на паричния съвет е имало два ефекта - краткосрочен и дългосрочен. Той поясни, че в краткосрочен план е трябвало да бъде привлечен външен ресурс и да се стабилизира страната.

Дългосрочният ефект на паричния съвет е създаването на една стабилна икономическа среда. Според Стефан Софиянски правителствата и бизнесът трябва да се развиват в тази рамка и да приемат известните ограничения, които валутният борд налага.

Според бившия служебен премиер валутният борд ще отпадне, когато България влезе в еврозоната.

Вижте повече във видеото на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase