Снимка: БТА
fallback

Правителството е предприело „радикални промени“, за да подобри бизнес средата в България. На днешното заседание на кабинета е решено да се работи по 20 направления от страна на министерствата. Промените са част от мерките, предприети от правителството, за намаляване на административната тежест.

Сериозни промени се очакват в Закона за устройството на територията (ЗУТ).

Това съобщи вицепремиерът Даниела Бобева. Сред промените са облекчаване на процедурите за издаване на разрешения за строеж, ускоряване на срока за издаване на данъчна оценка на имот, въвеждане на служебен обмен на информация при регистрация на собственост.

Даниела Бобева припомни, че България не е позиционирана добре в класацията за правене на бизнес на Световната банка, където е едва на 58-мо място.

При друга проблемна област - издаването на разрешително за строеж сме на 118-о място, тъй като 104 дни са необходими на инвеститор да се сдобие с документа. При производство по несъстоятелност процедурата отнема средно 3,3 години.

Най-лошият показател на страната ни е срокът за свързване с електричество (135-то място от 189 държави). За свързване на новопостроената сграда с ток са необходими 130 дни, значителни са и разходите, свързани с това (320% от дохода на глава от населението). През последните години не е отчетен напредък в тази сфера.

Промените в Закона за устройство на територията

В рамките на днешното заседание са приети 12 промени в ЗУТ, подготвени от ресорния министър Иван Данов. Вече няма да се изисква разрешение за строеж, когато в двор на къща се прави барбекю, чешма, беседка, градински или парков елемент, съобщи Бобева.

Увеличава се общественият контрол на дейността на главния архитект на общините.

Намаляват се сроковете при преустройство на обекти за нежилищни нужди в заварена сграда.

От 30 на 14 дни се съкращава срокът за издаване на разрешение за изработване на подробен устройствен план.

Цялостно се облекчава процедурата по издаване на разрешение за строеж.

Намаляват се проектните части, които се изискват за издаване на разрешение за строеж за определени категории обекти.

Отпада изискването за изготвяне на доклад за енергийна ефективност от специално лицензирани лица и фирми на етап инвестиционен проект.

Прецизира се обхватът на строежите, за които се изисква отделна проектна част по пожарна безопасност.

Конкретизират се изискващите се проектни части към инвестиционен проект в зависимост от вида и категорията на обектите.

Облекчава се процедурата за въвеждане в експлоатация. Данъчна оценка на имот ще се издава в срок от 3 дни.

Облекчават се процедурите при промяна на начина на застрояване между два урегулирани поземлени имота.

За недвижими културни ценности също се облекчава режимът.

Предварителният договор за присъединяване към електроенергийната система се заменя със становище, което се издава в 7-дневен срок, което ще спести около 4 млн. лв. годишно на бизнеса, изчисли Бобева.

За строежите от четвърта до шеста категория, когато се намират в урбанизирани територии, няма да се извършва оценка за въздействие върху околната среда. „Сега ако преустройвате апартамент в офис, ви трябва разрешение по  Закона за опазване на околната среда“, каза Бобева.

За промяна на предназначението на апартамент, който да се превърне например в офис или зъболекарски кабинет, ще е необходимо да се вадят съответните разрешения, но не и изискваната досега екологична оценка. Става дума за промяна от жилищна в нежилищна функция, а не за нов строеж, разясни министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов.

По повод решението за барбекю в двора да не се иска разрешително за строеж той допълни, че огромното количество незаконно строителство в страната е свързано с малките обекти в дворовете – като беседки и др. По действащата нормативна уредба трябва да се представи проект от 12 или 14 части, затова проектирането е по-скъпо от изграждането на барбекю.

Други мерки

Министрите са дискутирали възможността да бъде намален срокът за регистрация по ДДС, но това не е записано като специална мярка, тъй като от Министерството на финансите са обещали сами да съкратят срока.

Режимът за издаване на разрешение за експлоатация на бензиностанции и газостанции също значително се облекчава, съобщи Даниела Бобева.
Комуникацията с Агенцията по метрология ще бъде електронна, което ще спести време и разходи на бизнеса.

На въпрос дали предстои актуализация на бюджета Бобева отговори, че корекция засега не се налага. „Това, което правителството е оторизирано да направи по отношение на дълга, е записано в Закона за бюджета. Там са планирани параметрите на дълга. Тази истерия около бюджета е обяснима, опозицията иска промени и достъп до властта. Това са нормални неща“, каза Бобева.

България е една от фискално стабилните държави в ЕС, а бизнес климатът се подобрява. Няма повод за притеснение и апокалипсис, допълни вицепремиерът. Тя посъветва журналистите да избягват „термини“ като „пица“ и „дупки“, когато говорят за бюджета.

Бобева каза още, че е необходимо да се работи за подобряването на състоянието на държавните предприятия, а управляващите не са се отказали от идеята за тях да се създаде специален закон. Днес министрите са обсъждали как да се подобрят плановете за преструктуриране на ключовите държавни дружества.

На въпрос за състоянието на БДЖ тя посочи, че се обсъжда вариант за заем от Световната банка за стабилизиране на дружеството, което от 20 години е в тежко финансово състояние. „Работим по няколко стратегически проекта за високоскоростни линии, за което има интерес от страна на Китай. Крайно време е България да се възползва от транзитното си положение, включително при жп превозите“, каза вицепремиерът.

Още новини за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Иван

преди 9 години

Предложения:1. Данъчната оценка да е валидна 1 година, а не 6 месеца.2. Сметките по регулация да се уреждат от общинските служби с декларация за съгласие на собствениците, а не с нотариален акт, а когато се придават и отнемат еднакви части - по служебен път.3. При отчуждаване на части от парцели или поземлени имоти за улица, път или др. да се прави писмено предложение до собствениците за изкупуване на отчуждените части по актуални пазарни цени, като оценителите се одобряват и от собствениците

17

Анонимен

преди 9 години

Sakun -sega i radikalno li shte ni opraviate ?

16

ганю

преди 9 години

мда , радикално трябва да се промени размерът на заплащането на труда .

fallback