Архив: Булфото

Търговията с агнета в пограничните райони се оживи в дните преди Великден, съседите от Гърция все по-често прескачат границата, за да си изберат мръвки за празника. Гърците от близките села и градчета от другата страна на браздата ходят направо при производителите и си избират лично агнето, което искат да приготвят на 20 април. Хората минават прохода Маказа и идват при нас, за да си пазаруват директно от България, потвърди за “Монитор” Бойко Синапов, председател на Нацио­нал­ната асоциация на животновъдите.

Такава практика има от години и в района на Гоце Делчев, разказват хора от региона. Там месари от Драмско пазаруват агнета в по-големи количества, за да зареждат магазините си.  Поради липсата на решение за директните продажби от фермата този начин за търговия обаче е незаконен, напомни Си­­на­пов. Той и колегите му очакват с нетърпение да влязат в сила промените в На­­редбата за директните продажби, които ще им позволят да продават стоката си направо от стопанството законно, без да се налага да преминават през прекупвачи, както и да си изградят миникланици, където да обработват животните.

Цената на агнешкото месо продължава да пада при производителите, съобщи още Бойко Синапов. Ситуацията буквално убива стопаните, които нямат пазар за продукцията си. Вече може да се намери живо агне по 4,50 лева за килограм. Много фермери предлагат агнетата си чрез онлайн обяви в агросайтовете. Там цената се е заковала на 6 лв. на кило за животно от 20 до 30 кг. Стопанин от района на София дори уточнява, че агънцата все още са бозаещи. Пред­ла­гането на едро на цяло агне е в границите от 11,75 лв./кг в Кюстендил до 14,68 лв./кг кланично тегло в Пловдив.

В магазините цената достига 16-17 лева. На четири места по агнешкия труп трябва да има овален печат, на който са изписани номерът на кланицата и абревиатурата на държавата, от която идва месото, каза вчера д-р Любомир Ку­­лин­ски, шеф на дирекция “Контрол на храните” в БАБХ. Търговците винаги се изкушават да представят размразеното месо за прясно заклано затова купувачите трябва да бъдат по-внимателни при избора си.

Няма начин месо, дошло до Австралия или Нова Зеландия, да е прясно, защото то пътува дълбоко замразено до Ев­­ропа повече от месец. За да се различи едно прясно агнешко месо от замразеното, трябва да се знае, че при замразяването в структурата на месото се образуват ледени кристали, които разкъсват тъканите, посъветва потребителите проф. Пла­мен Моллов, изпълнителен директор на Аген­цията по храните. Тъканите губят своята еластичност и при натиск месото не се връща веднага, докато свежите мръвки са еластични и пръстът не потъва в тях, когато се натиснат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase