Снимка: Bulgaria On Air
fallback

Българските политическите представители не осъзнаха каква опасност има обвързаността само с един доставчик след газовата криза от 2009, коментира в ефира на Bulgaria On Air енергийният експерт от Българския енергиен форум Христо Казанджиев. Той допълни, че това важи и за доставките на ядрено гориво, които също минават през Украйна.

„Урокът от 2009 не беше научен. По-лошото е, че и местният добив намаля от около 15% тогава, до около 7% сега,“ коментира Казанджиев. Той изрази надежди, че до нова газова криза няма да се стигне. 

По думите му антикризисен план по отношение на евентуална газова криза е необходим, „както за успокоение на обществото, така и за изясняване на ситуацията“. Експертът допълни, че са необходими спешни мерки в осигуряването на алтернативни източници на газ.

По думите му се наблюдава една тенденция на много обещания и никакви действия и конкретизира, че липсата на активност е у българската страна. Той посочи, че са блокирани много енергийни проекти. В тази връзка Казанджиев заяви, че в икономическото министерство е подадено заявление, отбелязващо, че в района на Враца е икономическо ефективно и съобразно да бъде разработено находище на шистов газ. Ответна реакция обаче липсавала.

„Винаги се изненадвам от това, че сме готови да пренебрегнем възможностите  заради неоснователни страхове“, подчерта експертът.

Той посочи още, че ако се потвърдят прогнозите за налични залежи на шистов газ, то енергийните потребности в страната могат да бъдат удовлетворени за следващите 20- 25 години.

Според Казанджиев въпросът за добива на шистов газ не е добре да бива да бъде решаван на референдум. По думите му, ако има обществено допитване, хората, ще вземат неинформирано и емоционално решение. Експертът посочи още, че решаването на този въпрос не е от компетенцията на Народното събрание и с него следва да се заемат съответните експертни органи.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

Този шистов газ е трън в очите на проамериканските лобисти в България. Въртят, сучат, все към шистовия газ ги влече. Не могат да се примирят, че някъде има находище на газ и те не могат да го лапнат! Проблемът на България е в липсата на диверсификация на доставките, а не в нашия добив, който и без това е нищожен. Ако имахме тръби към Турция, Гърция и Азербайджан, сега нямаше да има кой да ни пипне за нищо. Но пък нали трябва задължително да купуваме газ от братушките, Путин само за нас мисли :)

12

Наблюдател

преди 10 години

За сведение на този експерт - отравянето на природата особенно в населени райони не е емоционален въпрос

11

УЧЕН

преди 10 години

КАЗАНДЖИЕВ, ТИ НЕ МОЖЕШ ДА БЪДЕШ ЕКСПЕРТ В ШИСТОВИЯ ГАЗ С ТАКОВА ИЗКАЗВАНЕ. ТОЗИ ГАЗ НЯМА НИКАКВО БАДЕЩЕ ЗА ЕВРОПА, ЗАЩОТО ГЕОЛОЖКОТО МУ МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ Е ЕКОЛОГИЧЕСКИ МНОГО ОПАСНО И ТОТАЛНО СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ ТОВА В САЩ.

fallback