Архив: Булфото
fallback

Въпреки топлата зима някои абонати на "Топлофикация" може и да не намерят голяма разлика в сметките си, защото всичко зависи от индивидуалното потребление на клиентите. Това мнение изрази на пресконференция в БТА Николай Жечев, директор на една от големите фирми за дялово разпределение.

Колкото сте си пускали радиатора, толкова ще платите, няма значение навън колко е студено, каза Жечев. Топломерът измерва топлинната енергия, влязла в сградата и тя се плаща, добави той.

Според него дори и в една топла зима може да се плати по-висока сметка, отколкото в студена зима, ако даден клиент е увеличил мощността на радиаторите си и е спрял да пести.

От фирмата - топлинен счетоводител представиха данни за потребеното количество топлинна енергия в София в последните десетилетия, според които най-много е нараснало потреблението в годините между 1996 и 2000, когато е било разрешено да се демонтират радиатори - тогава потреблението е достигнало до 73,76 киловатчаса на кубичен метър за отоплителен сезон, а след въвеждането на дялово разпределение постепенно е започнало да намалява до около 30 киловатчаса на кубичен метър.

За намаляване на потреблението допринасят монтирането на термовентили, смяната на абонатните станции с нови, по-модерни и санирането на сградите, макар и частично, коментира Жечев.

От фирмата за топлинно счетоводство са категорични, че ако се върне възможността за изчисление на сметките на база кубатура на жилището, то това ще увеличи точно най-ниските сметки - на хора, които пестят. Най-ниските сметки ще се увеличат двойно, дори тройно и не виждам от това някой да спечели, заяви Жечев.  Разходите в София за услугата топлинно счетоводство са общо около 6 млн. лв. като повечето от тези пари отиват за заплати.

В същото време при 40 процента спад в потреблението, което се дължи на дяловото разпределение, икономията от потребление на енергия в София за отоплителен сезон е 124 млн. лв, изчисли Жечев. 

От фирмата призоваха за реални санкции спрямо потребителите, които манипулират уредите си и по този начин крадат енергия от съседите си. Би трябвало да може домоуправителят на сградите етажна собственост да осигури достъп до тези апартаменти, в които предполагаме, че се извършва манипулация на уредите, но етажната собственост невинаги ни съдейства и тогава не можем да установим нарушенията, посочиха топлинните счетоводители.

За сезон обикновено се установяват около 20 случая на манипулации и се налага като санкция консумация на максимална мощност за дадения апартамент, заявиха от фирмата.

Жечев коментира и еднаквите цени на услугата "дялово разпределение". Според него конкуренцията между фирмите за дялово разпределение е възпрепятствана от законово изискване, според което за да работи дадена фирма с уреди за дялово разпределение, тя трябва да бъде упълномощена от производителя на тези уреди. 

Коментарът му е по повод еднаквите цени за услугата "дялово разпределение" и започналото във връзка с това производство на Комисията за защита на конкуренцията. Преди дни КЗК обвини "Топлофикация-София" в злоупотреба с господстващо положение. След анализ комисията твърди, че едностранното определяне на еднакви цени за всички фирми за дялово разпределение от страна на "Топлофикация-София" води до премахване на ценовата конкуренция и засяга благосъстоянието на потребителите. Това води до по-ниско качество на услугата и лишава абонатите от възможността да изберат онзи доставчик на услугата, който би им предложил по-благоприятна цена. 

"Топлофикация София" искаше всички фирми за топлинно счетоводство да имат еднакви цени, защото предлагат една и съща услуга, каза Жечев. Според него в това има логика, защото при условие че няма преносимост на уредите по силата на закона, то потребителите така или иначе не сменят топлинния си счетоводител заради разлика от няколко стотинки в цената на предлаганата услуга.

За да има преносимост на данните, трябва цялата информация да бъде предоставена на потребителите - става въпрос за коефициента за присъединяване към радиаторите на различните видове уреди, каза Жечев. Ако този коефициент се знае, то всеки един топлинен счетоводител може да прави сметките за всеки един уред, добави той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Големия удушвач

преди 10 години

Жечев казва :Топломерът измерва топлинната енергия влязла в сградата и тя се плаща ! Точно тук е уловката - искат да платим доставената енергия , а не потребената !!! А тя е тази отделената от топлообменниците към двата кръга-на парното и топлата вода. А тя може да се отчете , ако се монтират два топломера на тези кръгове/както Фандъкова обеща миналата година/ ! ПП: Бих плащал ВЛЯЗЛАТА енергия, но ако тя остава/или се излива/ при мен. А тецовата вода :1.ВЛИЗА. 2.Топлоотдава. 3.И се връща !!!

18

mobile

преди 10 години

Za 10 dni dekemvri platih kolkoto za celiq januari.

17

Анонимен

преди 10 години

Сега ще по врачувам малко, ще ви кажа догодина какви ще са думите на топлофикация. Миналата зима беше много топла, а сега не е така и сметките ще скочат с 50%. Когато заплатите и пенсиите в тази страна стигнат тези не другите европейски страни могат да искат западни цени на парното. Изравниха цените с европейските, но забравиха доходите на хората. Политиците крадат като за световно и хич не ги интересува как се живее с 160 или 500 лв. или за частниците които не плащат на работниците си.

fallback