Анализатори прогнозират паритет на еврото спрямо долара след две години и половина. Снимка: архив, Reuters

През следващите 2 години и половина еврото може да поевтинее до паритет спрямо щатския долар, тъй като правителствата от еврозоната вероятно ще се опитат да го отслабят, за да подкрепят растежа, прогнозират анализатори на Morgan Stanley, цитирани от Bloomberg.

Еврото, което изгуби 2,6% от началото на годината, ще продължи да поевтинява, тъй като спасителният план за Кипър събуди опасения за сигурността на банковите депозити в региона, коментира Ханс-Гюнтер Редекер, директор на отдела за глобални валутни стратегии на Morgan Stanley.

Италия се опитва да сформира коалиционно правителство, но досега безуспешно и това също ще окаже натиск на еврото, допълва той.

Политиката спрямо Кипър ще затрудни финансирането в страните от периферията на еврозоната, предупреждава Редекер. „Дългосрочните последствия се крият в това, че монетарната политика в Европа не функционира, кредитирането е замразено, растеж липсва, а фискалната политика все още е фрагментирана. Ето защо е оправдано да сте песимисти по отношение на перспективата“.

Тази сутрин в Токио еврото се търгуваше за 1,2855 долара, след като вчера поевтиня до 1,2829 долара – най-ниското ниво от 22 ноември. Единната валута ще приключи годината при курс от 1,25 долара, а 2014 г. при 1,19 долара, допълва Редекер.

Според усреднената прогноза на анализатори, участвали в проучване на Bloomberg, към 31 декември 2013 г. еврото ще се търгува за 1,29 долара.

„В рамките на 2 години и половина ще сме много близо до паритет между еврото и долара“, допълва той.

През март услугите и производството в еврозоната се свиха повече от очакваното, с което задълбочиха опасенията, че регионът няма да се измъкне от рецесията толкова лесно. Еврозоната приключи четвъртото тримесечие на 2013 г. с най-значимия спад на брутния си вътрешен продукт (БВП) от първото тримесечие на 2009 г.

По-рано този месец президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги потвърди прогнозата си, че през втората половина на годината регионът постепенно ще се измъкне от рецесията.

През есента Европа ще последва примера на Япония и ще предприеме мерки за отслабване на валутата си, за да подкрепи износа и растежа, изтъква Редекер.

Още валутни новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase