Снимка: архив Reuters
fallback

През 2011 г. задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката са нараснали с над 5 млрд. лв. спрямо 2010 г., като се запазва тенденцията за увеличение на фирмената задлъжнялост, която към края на 2011 г. надхвърля 163 млрд. лв.

Това показват данните от проучването на Българска стопанска камара (БСК) за задълженията на предприятията от нефинансовия сектор, представени от изпълнителния председател на камарата Божидар Данев.

Данните на БСК са за периода от края на декември 2010 до декември 2011 г.

Данев посочи, че междуфирмената задлъжнялост продължава да бъде основния проблем на икономиката на страната ни, тъй като с всяка изминала година се увеличава, за сметка на инвестициите в разрастване на бизнеса и дълготрайни материални активи. Фирмите трупат все повече дългове, а малкият и среден бизнес страда от общата задлъжнялост и е притиснат от възможността за фалити или рязко орязване на персонала.

„Вярно е, че България се радва на един много нисък държавен дълг, който е част от програмата на Министерство на финансите за изграждане на фискална стабилност. Въпреки това обаче 227% от БВП на страната ни е в корпоративна задлъжнялост, а това представлява остра липса на равновесие. В Германия например държавният дълг е над 98%, но той е далеч по-добре балансиран спрямо междуфирмената задлъжнялост“, обобщи Данев.

Представените днес данни показват още, че след началото на икономическата криза, през 2009 г., се обръща тенденцията по отношение темповете на растеж на задълженията, които започват да намаляват. Причините за това явление се коренят основно в намаляването на инвестиционната активност, респективно – намаляват дългосрочните кредити.

Според Камен Колев, зам.-председател на БСК, бизнесът у нас през 2011 г. е фокусирал вниманието си към краткосрочни кредити, с които да финансира главно текущата си дейност. Той коментира, че към края на 2011 г.
краткосрочните задължения са на обща стойност 88,7 млрд. лв. Спрямо края на 2010 г. те са се увеличили с 6 млрд. лв. (7,2 %). Това показва, че дейността на нефинансовите предприятия все повече се затруднява от недостатъчните оборотни средства, с които те обслужват производствената си дейност.

„Фирмите през 2011 г. са теглили много повече заеми, за да подпомогнат погасяването на стари или, за да финансират текущата си дейност. Много от тях не са имали заплати за персонала си или са имали спешна нужда от средства. Твърде малка част от фирмите са теглили кредит, за да инвестират в разрастване или за закупуване на нови дълготрайни активи“, допълни Колев.
По неговите думи наличието на такъв голям дял от краткосрочни задължения на фона на дългосрочните е белег за значителен спад на инвестиционната дейност, както и за бавния ръст на икономиката ни. „Собственият капитал на фирмите значително намалява, а това говори за една серизна декапитализация на дружествата“, категоричен бе той.

Неговите думи потвърди и Данев, който заяви, че „тенденцията на нарастване на задълженията и сравнително малкият ръст на БВП през 2011 г. показват, че икономическата среда продължава да бъде твърде неблагоприятна и поставя икономиката ни в много рискова ситуация“.

По данни на организацията задълженията на всички предприятия към края на 2011 г. са над 70% по-големи от собствения им капитал.

Остава затруднен достъпът до банково кредитиране вследствие на несигурната икономическа среда. Средните нива на лихвените проценти по новоотпуснатите кредити отбелязват незначителен спад до 9,8% при 10,7% година по-рано. Допълнително към тази цена следва да се добавят около 3% за разходи за гаранции, застраховки, такси за разглеждане и обслужване и други.

Във връзка с банковото кредитиране Данев коментира, че голяма част от банките у нас притежават така наречения "рисков портфейл". По негови думи това се дължи главно на забавянето на големи задължения от страна на бизнеса, неизплащането им, както и нарастващия брой на фалиралите фирми през периода 2009-2011 г.

"Задлъжнялостта на бизнеса рефлектира пряко върху банковия сектор, който у нас може да се каже, че е относително нестабилен", уточни Данев. Думите му бяха подкрепени и от Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, който също коментира, че корпоративната задлъжнялост на бизнеса в България е възможно да "разклати" банковия сектор и то сериозно.

Целият материал четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 11 години

Единствения начин е девалвация на лева------ плаващ курс или директно излизане от борда-----------Така сметката отново ще бъде платена от вложителите в банките....С това завършва и статията............

28

Democracy $! 2013!

преди 11 години

Оборотите на бизнеса са се сринали с 50% за годината при нарастващи разходи за енергия и горива. Това е равносметката за заетите в бранша фирми.Повече от 1400 малки и средни фирми са прекратили съществуването си от началото на 2012 г. Броят на освободените от този тип предприятия надхвърля 97 хиляди души.Пазарите драстично се свиват по много причини. Хората, които купуват намаляват като брой. Расте нелоялната конкуренция от нерегламентиран внос, да не кажа контрабанда. Все повече изпадаме в неплатежоспособност, в невъзможност да продадем стока, която сме произвели тук, в България.Според проучване на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, финансови затруднения имат 70% от малките и средните фирми.97 хиляди души са освободени от МСП (малки и средни предприятия) през годината. Причините са финансови затруднения, задлъжнялост, 2600 фирми са обявили несъстоятелност и това е изключително тревожно.

27

Democracy $! 2013!

преди 11 години

Човекът е Обществено животно.Цялата власт произтича от Народа и никога не се Връща към него.На бедните хора не им достига много, на алчните - Всичко.Няма значение дали сТЕ се продали или са Ви купили - все ще трябва да си го отработите Като ***.Когато Ви набиват нещо в главата,обикновено Ви изкарват Акъла.И Важните Клечки са от дърво.Утре, утре, винаги Утре и така минава Животът за Теб.Търговците и ПолитициТЕ продават това което не са Направили,крадците и ПолитициТЕ - това което не е Тяхно,проститутките,ПолитициТЕ и ЖурналистиТЕ - това което Не Би Трябвало да Продават.Кой още Твърди,че светът не се крепи на Търговията? Лошо живеят тези, които Смятат, че ще живеят Винаги.Който Изгуби Честността си, не може повече Нищо да изгуби.Каква полза могат да донесат Само законите там, където няма Нравственост? Отначало ли е нищо - и нататък Нищо.Всичко само се Изменя и нищо не се Губи.Усмихвайте се...Утре ще бъде по-зле.Докогато това е истина,това ще е Истината!

fallback