Снимка: Булфото

Птицевъдите и свиневъдите са на път да получат най-голямата държавна помощ, отпускана от националния бюджет за подотрасли от животновъдството. Това съобщиха от министерството на земеделието по повод намерението да бъдат отпуснати 60 млн. лв. за фермите, направили значителни инвестиции за покриването на европейските изисквания за хуманно отношение към животните.

Средствата са заложени в бюджета на земеделското министерство за тази година, но държавната помощ ще бъде отпусната след съответното разрешение (нотификация) от Европейската комисия, поясниха от ведомството.

През миналата седмица представители на двата бранша са защитавали в Брюксел необходимостта от прилагането на тази помощ, представяйки като аргументи направените от тях извънредни разходи по модернизацията на фермите.

Българската страна направи постъпки за компенсиране на тези животновъди още от края на миналата година, като първоначалните намерения бяха двата сектора да получат 50 млн. лв.

Представители на бизнеса се съмняват, че цялата държавна помощ ще бъде разпределена пропорционално на фирмите от бранша, като очакват основната част от средствата да се изплатят на големите компании, които се администрират по-лесно. Според тях и тези субсидии ще бъдат разпределени между шепа крупни производители, както директните плащания за обработваемите земи отиват в малък брой крупни арендатори.

В тази връзка животновъди настояват да се въведе по-строг подбор при разпределяне на помощите, така че новорегистрираните фирми, сателити на големите ферми, да не бъдат допуснати до субсидиране.

Според регистрите на ветеринарите птицефермите в страната са над 1 300, като специализираните ферми за отглеждане на бройлери са над 600 – твърде внушителна бройка за държава с размерите на България.

При свинефермите ситуацията е по-нормална, като стопанствата с индустриално производство за пазара, са около 90.

Въпреки неяснотите около изплащането на държавните помощи представителите на двата бранша очакват с нетърпение финансовата подкрепа от държавата. За разлика от миналата година, когато браншът не отчиташе намаление на производството, тази пролет реализираният износ е значително по-слаб, а като се добави и свитото потребление на вътрешния пазар, производителите чертаят мрачни прогнози за бъдещето си.

През миналата година от страната са били изнесени 55 хиляди тона птиче месо. В същото време е реализиран внос на 90 хил. тона, сочи статистиката.

Още за реакцията на останалите представители от аграрния сектор четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase