Главният икономист на Дойче банк Томас Майер. Снимка: Ройтерс
fallback

Главният икономист на Дойче банк Томас Майер смята въвеждането на гръцка паралелна валута за възможна или дори спасителна операция. "Геврото", както Майер назовава тази валута (от гръцко евро - бел. ред.), ще служи за национално разплащане и за плащане на жизненоважния внос, а стойността му ще е най-много наполовина на тази на еврото, пише Wall Street Journal.

Майер очаква следващото гръцко правителство да бъде създадено от онези партии, които се противопоставят на програмата за икономии на тройката от ЕС, Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ). Той обаче не смята, че европейците могат да принудят Гърция да се откаже от еврото, нито самите гърци ще напуснат сами еврозоната.

И пълно спиране на всички помощи той счита за малко вероятно заради опасенията от разрушителните ефекти.

„Ние вярваме, че е по-вероятно обслужването на дълга и на банковия сектор да продължи да се поддържа, но не и разходите на правителството", казва Майер.

Според икономиста тогава правителството ще започне да изплаща задълженията си с търговски ценни книжа (краткосрочни задължения от тип IOU), които ще издава в очакване на следващите постъпления от помощи, и които скоро ще се превърнат в ядрото на паралелна валута.

„По този начин еврото няма да бъде заместено изведнъж, а чрез финансов инструмент, който ще наподобява характера на паралелна валута. Подобен бавен и частичен процес на излизане от еврозоната би бил по-малко вреден, отколкото тези варианти, които се дискутират в момента, аргументира се Майер.

Стойността на "геврото" по негово мнение ще е по-малко от половината от тази на еврото. Валутата според сценария на Майер бързо ще получи статута на валута във вътрешността на Гърция, с която ще бъдат извършвани по-голямата част от сделките на вътрешния пазар, включително и изплащането на заплати. И най-важният внос ще се плаща с "гевро". Като последица от този процес според Майер ще бъде това, че гръцките износители ще намалят цените си и по този начин могат да си възвърнат конкурентоспособността си.

Изводът на икономиста: „Ако разумът надделее, Гърция може да остане официално в паричния съюз. В бъдеще страната сама ще може да реши въпроса дали и в какъв срок „геврото“ да стане твърда валута, която да е стабилна спрямо еврото".

Още новини за Гърция четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Анонимен

преди 11 години

Първо да попитат Уорлик дали им разрешава въвеждането на нова валута! Тези гърци за какви се мислят?

52

IQ146

преди 11 години

СПРЕТЕ ПАРИТЕ НА ГЪРЦИТЕ!!! ГЛУПОСТТА ВИ ВЕЧЕ НЕ СЕ ИЗДЪРЖА! ПО-ДОБРЕ КРАЙ С УЖАС, ОТКОЛКОТО УЖАС БЕЗ КРАЙ!!!

51

анонимен

преди 11 години

Че откъде ще мине вермахта бе , бунак.През България ли?Нали ги посрещнзхме с хляб и сол през 1941 год. и след това ги ударихме в гръб.Два пъти минава този номер , ама трети????

fallback