Симеон Дянков, Снимка: Булфото

В дискусиите за инвестирането на средствата от Сребърния фонд в ДЦК мнозина се изказаха, че закупуването на ДЦК с пари от фонда ще е равносилно на неговото унищожаване. Бизнесът бе разединен в позицията си по този въпрос.

В крайна сметка правителството се отказа да влага парите на Сребърния фонд в ДЦК и ще се обърне към външните пазари за финансиране на падежиращите догодина еврооблигации на страната.

Възниква въпросът, след като има толкова много аргументи против инвестирането на средства от Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т. нар. Сребърен фонд) в ДЦК, защо средствата на други три гаранционни фонда у нас се влагат в български държавен дълг.

Другите три гаранционни фонда са Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), Гаранционният фонд (ГФ) към Кодекса за застраховане и Фондът за компенсиране на инвеститорите (ФКИ).

Средствата на ФГВБ и ФКИ освен в български ДЦК, могат да се инвестират и в депозити в българските банки, както и в БНБ.

При Гаранционния фонд по Кодекса за застраховане вложенията могат да бъдат в много класове финансови активи. Регулацията позволява те да бъдат инвестирани така, както техническите резерви на застрахователите.

На практика от всички изброени по-горе 4 гаранционни фонда само този за устойчивост на пенсионната система не инвестира в държавни ценни книжа.

Акумулираните средства във фондовете са съответно 2,1 млрд. лв. в Сребърния фонд (към пролетта на 2012 г.), 1,55 млрд. лв. във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (април 2012 г.), 81,5 млн. лв. в Гаранционен фонд (в края на 2010 г.) и 8,3 млн. лв. във Фонда за компенсиране на инвеститорите (в края на 2010 г.)

Къде са инвестирани парите от тези фондове, както и доколко опасно е гаранционните фондове да влагат средства в български държавни ценни книжа, може да прочетете в анализа на Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase