Жан-Клод Трише. Снимка: Reuters
fallback

Европейската централна банка /ЕЦБ/ заяви готовност да започне да изкупува италиански и испански държавни облигации, за да се овладее дълговата криза в Еврозоната, съобщиха световните агенции.

ЕЦБ приветства обявените от двете страни икономически реформи и мерки за съкращаване на бюджетните им дефицити, се посочва в изявление на президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише след края на телефонна конференция на управителния съвет на банката, състояла се късно снощи.

Участниците в конференцията приветстваха също съвместното изявление на Франция и Германия, които изтъкнаха ангажимента си към европейските финансови реформи.

По-рано вчера президентът на Франция Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел потвърдиха в обща декларация своята ангажираност към пълното прилагане на мерките за разрешаване на гръцката дългова криза, съгласувани на 21 юли в Брюксел.

Двете страни обявиха, че подкрепят също обявените неотдавна решения от Италия и Испания за скорошна фискална консолидация и особено намерението на италианското правителство да постигне балансиран бюджет година по-рано от първоначалния план. Двамата европейски лидери подчертаха, че бързото прилагане на обявените мерки ще бъде от огромно значение за възстановяване на доверието на пазарите.

Междувременно националните централни банки в еврозоната решиха да се намесят решително на пазарите, за да се обуздае дълговата криза, съобщи пред Ройтерс източник от еврозоната след края на телефонната конференция на ръководителите на централните банки на 17-те страни от еврозоната.

Oще по темата

Участниците в конференцията внимателно обсъдиха обстановката в Италия и Испания и взеха под внимание общото изявление на Франция и Германия, които изтъкнаха ангажимента си към европейските финансови реформи, заяви източникът.

Групата на седемте най-развити страни (Г-7) пък се ангажира да предприеме съгласувани мерки за гарантиране на ликвидността на пазарите, финансовата стабилност и глобалния икономически ръст.

Това се посочва в изявление на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7, разпространено днес в Токио след състоялата се между тях спешна телефонна конференция, съобщиха световните агенции.

Държавните облигации на САЩ остават привлекателен финансов продукт и надежден инвестиционен инструмент въпреки понижаването на кредитния рейтинг на страната, заяви на пресконференция в Токио японският финансов министър Йошихико Тода. Той отбеляза също, че участниците в телефонната конференция са потвърдили, че прекалената неустойчивост на обменните валутни курсове крайно негативно влияе на икономическата и финансовата стабилност.

През следващите седмици финансовите министри и управителите на централните банки от Г-7 отново ще се срещнат, за да обсъдят допълнителни мерки за стабилизиране на световните финансови пазари, отбелязва БТА.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

56

Yelhsa

преди 12 години

Thank God! Someone with branis speaks!

55

пулбек

преди 12 години

САЩ не, че не може да си плати дълга, а не искат. Което показва, че твърдо са запазили своя курс на световен диктатор-***, издаващ полупокрити долари-копюри срещу реални стоки и услуги. А дълга си е дълг и един ден това ще доведе до пълна стагнация и ще избие в световна война. Неизбежно е,понеже се повтарят симптомите от Ваймарската република в Европа а и по света на много места. За съжаление нашихте управляващи ни впрегнаха в игри, които ни направиха още по-зависими от външни диктати.

54

пулбек

преди 12 години

В наш инттерес е ЕС да се оправи и стабилизира, но и да запазим националните си граници и суверинитет поне колкото е останал. Но *** резерва ни е в долари и това е рисково? ОПределено обаче долара се покаачва на борсата спрямо кивито, а йената спрямо долара. Мисля че всички тия патаклами са предвестникаа на новата световна война но дано ние се запазим от тия неща, понеже нямаме никаква вина за техните грешки! Определено света стана барутен погреб пълен с войни и ядове.

fallback