Снимка: Булфото
fallback

Безработицата в България продължава да върви трайно нагоре, като през януари равнището й се покачва до 10,2% в сравнение с 10,1% през декември и ноември.

В същото време средното равнище на безработица в 27-те членки на Европейския съюз (ЕС) пада от 9,6% на 9,5%, отчитайки първото си понижение за последната повече от една година.

По този начин за 11-ти пореден месец безработицата в България остава по-висока от средната за ЕС, като през януари разликата се увеличава. До пролетта на миналата година делът на безработните от работната сила у нас бе по-малък.

Влошаването на пазара на труда в страната през 2010 г. обаче ни нареди сред европейските страни с най-силен ръст на безработицата.

Данните на Евростат подчертаха за пореден път съществените различия между състоянието на пазара на труда в европейските страни. Той остава най-устойчив в Холандия и Австрия, където нивото на безработица е малко над 4%, както и в Люксембург с безработица от 4,7%.

В същото време безработицата в Германия намалява от 6,6% на 6,5%, като спад в равнището й се отчита още в Белгия, Чехия, Дания, Ирландия, Франция и Малта.

Страните с най-рязко понижение на безработицата за последните 12 месеца пък са Естония (от 16,1% на 14,3%) и Малта (от 7,2% до 6,1%).

С най-висока безработица отново се отличават няколко страни, които пострадаха и от спукването на балона в жилищния им сектор преди кризата - Испания (20,4%), Латвия (18,3%) и Литва (17,4%).

Гърция и Унгария обаче са двете членки на ЕС, където делът на безработните е нараснал най-рязко от миналия януари насам – от 9,7% на 12,9% в Гърция, и от 11% на 12,6% в Унгария.

Към края на януари в ЕС е имало малко над 23 млн. регистрирани безработни, от които 15,775 млн., или над 68%, са в страните от еврозоната. В сравнение с декември броят им е намалял с 43 хил. в ЕС и със 72 хил. в еврозоната, където безработицата пада от 10% на 9,9%.

В началото на миналата седмица данни на НСИ показаха, че безработицата в България е била 11,2% през четвъртото тримесечие на 2010 г.

От Агенцията по заетостта съобщиха, че през януари безработицата у нас е била 9,8%. Изчисленията на Евростат за безработицата в България се различават от тези на Агенцията по заетостта и НСИ заради различната методология, която прави данните от страните в ЕС съпоставими.

Още новини от икономика и политика

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

142

Анонимен

преди 13 години

10% е безработицата от регистрираните в бюрото по труда. Но ако се сметне като процент от населението плащащо си осигуровките спрямо населението в трудоспособна възраст се получават доста над 50%.

141

...

преди 13 години

...А относно ГЕРБ гласувах за тях с надеждата, че ще се работи, но уви...Това, че държавата е зле го знаят и 5 годишните и знаят, че икономиката куца...Като се влагат пари за нещо да е по-конкретно, субсидира се земеделие и се чака да се отворят работни места...т.е. чака се конкретен резултат. Ако не става се спират парите и се мисли друг вариант, всичко друго е крадене на пари ...Иначе завършвам след 2 месеца ставам инж. и искам да работя, искам тук да се произвежда ама тук може само да се ?

140

....

преди 13 години

И все пак не е толкова отчайващо от друга гледна точка.А именно, че има доста некадърници, които работят и ако ще вървим напред те трябва да вървят на майната си .За пример мога да дам администрацията на Р. България , там всеки втори е роднина, а повечето не знаят какво е компютър и уж от там щеше да се започне спестяването, а именно като се оптимизира...А какво да кажем трябват ни няколко големи завода и се оправяме, е време е на хората с акъл да се даде шанс...

fallback