Снимка: БГНЕС
fallback

 

През последната година Lehman Brothers се превърна в най-често споменаваният играч от финансовия сектор.

Парадоксалното е, че това се случи след банкрута на банката и тя така и не успя да се възползва от нарасналата си популярност.

Едва ли има човек, който през последните 12 месеца да не e чул за Lehman – точно преди една година, тогава в понеделник, 15 септември, светът бе обиколен за минути от гръмката новина за банкрута на инвестиционния колос.

Финансовият сектор изпадна в паника, а борсите буквално пропаднаха. Валутните пазари полудяха и всички започнаха да чакат следващата жертва на кризата.

Тя не закъсня и едва няколко дни по-късно американското правителство бе принудено да спаси AIG, за да не изпадне финансовата система в тотален колапс.

Дните около банкрута на Lehman бяха особено драматични. Сега, една година след него, пазарите сякаш са намерили ново равновесие и призракът на Lehman Brothers витае само като стряскащ спомен.

Вижте какво смятат днес някои от водещите фигури в световната икономика за това, което се случи преди година. Сега мненията им изглеждат далеч по-уверени, но те със сигурност не бяха такива около 15 септември миналата година.

Тогава на пазара имаше само две неща – страх и паника.

Жан-Клод Трише (Президент на Европейската централна банка):

Ако Lehman не беше банкрутирал, това щеше да стори AIG

Президентът на Европейската централна банка изрази мнение, че дори Lehman Brothers да беше спасена, то финансовата система нямаше да бъде извадена от проблемите. Причината за това е, че колосален фалит все пак е щяло да има, а жертвата е щяла да се казва AIG.

„Lehman Brothers бе спусъкът, но можеше да има и друг такъв. Ако Lehman бе спасена, то тогава AIG нямаше да бъде и щеше да се случи абсолютно същото. Дори и Lehman и AIG да бяха спасени, тогава щеше да има друг обект, който да създава проблеми”, обяви вчера специалистът.

Джим Роджърс (известен инвеститор):

Заедно с Lehman трябваше да фалират още десет банки

„Когато Lehman Brothers банкрутира, аз си помислих: слава богу, че оставиха някой да колабира”, заявява Роджърс и добавя, че тогавашният финансов министър Хенри Полсън е трябвало да остави още 10 банки да сторят същото.

Оставянето на „болните“ банки да фалират щяло да позволи на относително по-здравите да се възстановят по-бързо, но тъй като това не е направено, сега правителствата рискуват да се занимават с банки „зомбита“ в продължение на години.

Вижте още
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Анонимен

преди 14 години

Аз съм чувал за Йенс Леман - германски футболист, вратар! Тез братя Леман не съм ги чувал?!

6

анонимен

преди 14 години

Кризата няма как да изненада ГОЛЕМИТЕ, защото тя е планувана от тях. Търгуването с финансовите деривати, източването на финансови институции, крупни далавери на фондовите борси и т.н. машинации. Кризата беше изненада за обикновения човечец, който изкарва само и единствено за преживяването си. Никога няма да има стабилна глобална икономика, защото такава не е в полза на ГОЛЕМИТЕ. Перестройката и глобализацията са част от тактическото окрупняване и забогатяване на ГОЛЕМИТЕ.

5

Анонимен

преди 14 години

Парадоксалното е, че това се случи след банкрута на банката и тя така и не успя да се възползва от нарасналата си популярност.аз не мога да разбера само *** ли пишат в този сайт. парадоксално е самото изречение! *** сте!

fallback