"Фантазията е мъртва, да живее фантазията" - по това заглавие австрийският вестник "Виртшафтсблат" публикува статия, посветена на последиците от глобалната финансова криза върху инвестициите и развитието в Източна Европа.

Изданието отбелязва, че финансовата криза и рецесията в развитите индустриални държави висят като два дамоклеви меча върху Централна и Източна Европа - и най-вече три страни - Унгария, България и Румъния.

Засега най-сериозен "клиничен случай" е Унгария, чийто външен държавен дълг в размер на 190 млрд. долара, представлява 113 процента от БВП на страната.

"Унгария плаща сега скъпо за безотговорността си в миналото" - коментира за "Виртшафтсблат" експертът по Централна и Източна Европа Ерик Коциан.

Веднага след Унгария сред най-застрашените от кризата страни се нареждат България и Румъния.

"С обща задлъжнялост, надхвърляща 100 млрд. долара, двете страни очевидно доста дълго живеят над своите възможности и средства" - анализира Найджъл Рендъл от RBS Capital Markets.

Двете държави продължават да разчитат изключително само върху чужди инвестиции, а кредитите в чужда валута представляват - подобно на Унгария - между 50 и 55 % от всички кредити.

Освен това България има и прекалено висок дефицит по текущата сметка, поради което е в челния списък на МФВ за спасителен кредит.

Ето защо анализаторите са доста скептични, че България ще може да постигне прогнозираните в новия бюджет темпове на развитие от 4,8 процента и едва ли ще успее да постигне 2,5 процента.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase