Камбаната може да забие и у нас. Снимка: БГНЕС
fallback

Коя държава след Унгария ще е следващата в Източна Европа, която ще бъде поразена от финансовия срив?

Анализатори чертаят мрачни перспективи – съвсем скоро много от източноевропейските страни ще потърсят помощ от МВФ, коментира "Дойче веле".

Допреди няколко седмици Източна Европа изглеждаше като забравен от финансовата криза остров.

Последните събития обаче не оставиха никакво съмнение, че кризата няма да подмине нито една държава.

По време на приключилите във Вашингтон срещи на МВФ и Световната банка неведнъж бе отправено предупреждението, че Източна Европа е уязвима и застрашена.

МВФ публикува изявление на своя директор Доминик Строс-Кан, в което той подчерта, че последните събития повишават "несигурността на постъпленията на капитал в Източна Европа, тъй като чуждите банки, опериращи на формиращите се пазари в региона, са все по-засегнати от сътресенията".

Според Строс-Кан много държави в региона са уязвими не само поради намаляване на постъпващите капитали, но и заради изтеглянето на капитали.

Унгария стана първата източноевропейска жертва на кризата.

В понеделник директорът на МВФ коментира предприетите от правителството на страната мерки за стабилизиране и обяви, че институцията е предложила техническа и финансова помощ.

Само няколко часа по-късно стана известно, че Украйна също е потърсила помощта на МВФ.

Тези две държави са в списъка на МВФ и Световната банка на най-застрашените в Източна Европа.

Останалите са Естония, Латвия, Литва, Румъния и България.

 Източна Европа е в трудно положение, гласи оценката и на няколко от главните американски фирми за финансов анализ и оценка на инвеститорските рискове.

Eurasia Group подчертава, че предприетите в еврозоната мерки за стабилизиране са положителни и за Източна Европа.

Банковият сектор на региона е доминиран от банките на еврозоната.

Но източноевропейските държави зависят от политическите решения на други държави много повече от членките на еврозоната, казват анализатори от фирмата.

Директорът на МВФ Доминик Строс-Кан отбеляза: "Някои от формиращите се икономики може да имат нужда от помощ, сериозна помощ".

Той изрази готовността на фонда да подпомогне държавите в затруднение: "Ние активирахме процедури за спешно финансиране, за да можем да реагираме веднага на спешни искания за помощ".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

коко

преди 15 години

На всички в тази страна им омръзна от Запад или от Изток да им казват кога да си събуват гащите.Сега някой *** решил че трябва да има криза и нашите другари виднага ще я направят.Те много обичат кризите и революционните обстановки тип "Виденов".В мътна вода те винаги си хващат по някоя голяма риба.

20

думите

преди 15 години

Всяка дума изказана и написана дори в някой форум има тежест. Иска ми се да вярвам че ако всички говорим все хубави неща и света ще се помръдне към по-добро. Например ако забраним думата "фалит", дали нещата ще станат по-розови. Предполагам че тогава на нейно място ще се появи думата "несъстоятелност" или просто "липса на пари". Или казано с други думи ние сме част от световната икономика, една прашинка която ще се носи на вълните на световната рецесия. Без да създавам паника, нека да помислим какво ще стане ако един играч на финансовия пазар в България каже простичко нямам пари да посрешна задълженията си. Ще се съберат кредиторите и ще търсят начин да си вземат парите. Обаче и на кредиторите ще им пари под краката защото тяхната ликвидност ще бъде под въпрос. И така малкото камъче ще обърне колата и колкото и да търсим оптимизъм няма къде да го намерим.

19

111

преди 15 години

Целта им е да уплашат техните си инвеститори, които влагат парите си у нас, за да напуснат те България и да се върнат при тях, та белким ги позакрепят малко... А нас кризата ше ни заобиколи, няма да има чак такива сътресения, инвеститорите няма да се откажат. Това е моята "ясновидска" прогноза. :)

fallback