снимка: Ройтерс
fallback

За разлика от повечето други индустрии, които са разпръснати из страната, широкият сектор на информационните и комуникационни технологии (ИКТ) е силно концентриран в София. В града са регистрирани трите мобилни оператора и повечето фирми, които се занимават със софтуер и поддръжка на мрежи.

IT секторът съставлява 5,7% от икономиката на София и отбелязва 50% ръст между 2011 г. и 2015 г. Растежът може да се обясни с факта, че секторът е почти изцяло ориентиран към износ.

Това са два от по-важните изводи в доклада „София – състояние и развитие на IT сектора“, изготвен от Института по пазарна икономика (ИПИ) по поръчка на столичната общинска агенция по приватизация и инвестиции (СОАПИ). Документът разглежда точно колко е важна София за широкия ИКТ сектор на база на произведената продукция, добавената стойност, оборота и заетостта в сектора.

Оказва се, че в периода между 2011 г. и 2015 г. делът на IT сектора в широкия ИКТ сектор в столицата нараства значително, като по повечето показатели бързо приближава 50%. Делът му в трите показателя за икономически резултат са доста сходни – 42% от произведената продукция, 48% от добавената стойност по факторни разходи и 44% от оборота през 2015 г. Що се отнася до заетостта, в IT сектора в София са заети 47% от общо заетите в ИКТ. Тези дялове обаче се увеличават значително – само 4 години по-рано, през 2011 г., секторът е съставлявал съответно 27% от произведената продукция, 31% от добавената стойност, 27% от оборота и 38% от заетите в големия ИКТ сектор. Растежът може да се обясни с факта, че секторът е почти изцяло ориентиран към износ.

В периода между 2012 г. и 2015 г. приходите от износ на предприятия от IT сектор в София (определени като приходи от услуги, предлагани на чуждестранни клиенти) нарастват до 78%, достигайки 1,2 млрд. лв. През разглеждания период делът на столичния IT сектор в целия износ на страната се увеличава почти двойно – от 1,4% до 2,1% от общия износ на стоки и услуги. Конкретно в износа на услуги от страната столичният IT сектор заема дял от 8,8%.

На фона на всичко това и на съпътстващия ръст на аутсорсинга в столицатаса налице всички предпоставки IT секторът в бъдеще да придобива все по-голяма значимост за широкия ИКТ сектор, пишат в анализа си експертите на ИПИ. Според тях е много вероятно през 2017 г. този сектор вече да съставлява повече от половината от икономическата активност в него.

Що се отнася до дела на IT сектора в икономиката на столицата, то той нараства с 50% между 2011 г. и 2015 г. - от 3,8% до 5,7% от общия обем на произведената продукция в София, както и от 29% до 47% от обема на широкия ИКТ отрасъл. Чувствителното разширяване на дела на IT през последните години може да се обясни с факта, че повечето фирми в сектора работят за външния пазар, чиито мащаб е несравним спрямо местния. За разлика от IT сектора, телекомуникационните услуги са насочени към вътрешния пазар, който е несравнимо по-малък като обем въпреки постоянното повишение на доходите и потреблението.

Каква е историята на сектора в България вижте в продължението на материала в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

79

Таню

преди 6 години

Хаха, било чест... Е, ако толкова си можеш, да... Инак, младеж, аз РЪКОВОДЯ ICT компания. За съжаление, не мога да подмина негативите, нито че във Visteon надокараха пакита и индуси, във вмуеър са скандал след скандал напоследък, а САП... Ми който толкова си може, става сападжия или отива в HP, IBM и пр. и се превръща в ми-не-знам-точно-какво-работя. Съжалявам ако се засягаш, не ми е амбиция.

78

Анонимен

преди 6 години

До Таню Завиждаш , половината фирми или тези с най-голям персонал не са аутсорсинг а продуктови.. Във Вистеон са 700 инженери , в VmWare 300-400 , SAP са продуктови фирми.. Има и големи аутсорсинг в които е чест да се работи германската Software AG , руската Luxoft , фирми работещи Дийче БAнк , Еърбъс , Боинг Форд

77

Таню

преди 6 години

Дали е балон или не, няма да коментирам. Има няколко неоспорими факта:1. Преобладава аутсорсинга (най-вече на услуги). Отворете джобса и вижте, какви глупости се пускат под "IT технологии" от разните флъдове като 60К, Съдърланд, Адеко...2. В България качествените (и по същество IT кадри) са малко. От университетите излизат слепи като малки котенца, но вече с порастнали нокти. Разните академии и подобни, даже не искам да ги коментирам.3. HR - това в БГ е тера инкогнита. Разни повлекани само

fallback