Снимка: Ройтерс

 

Няма да има намаление на цената на газа спрямо 31 декември 2012 година, коментира депутатът от „Коалиция за България“ Петър Димитров, цитиран от пресцентъра на БСП. За него единственото понижение, което ще получим са договорените вече 11% понижение, а останалите проценти идват от намалението на нефтените деривати.

"Виждате, че на бензиностанциите почти непрекъснато върви намаляване на цените на дизела и бензина. Те просто са събрали двете цифри и днес обявяват, че от 1-ви януари цената на газа ще падне с 20%", обясни още той.

Реално никой от участниците в пресконференцията (премиерът Бойко Борисов, шефът на „Газпром“ Алексей Милер и икономическият министър Делян Добрев, бел. ред.) не е посочил с колко намалява цената, отбеляза Димитров.Hidden Field

Бившият министър на икономиката от кабинета „Станишев“ посочва още, че след изграждането на „Южен поток“ България ще загуби трасето през Украйна и вместо това ще получи безалтернативно трасе по дъното на Черно море.

Потвърдено е и подозрението, че България няма да получи такси от транзит на газ в продължение на 15 години, смята Димитров. Доходът от съвместното предприятие ще отиде за покриване на инвестицията и на кредита, предоставен ни от руския газов гигант „Газпром“.

Пред БНР Румен Овчаров също изрази съмнение как точно е изчислено намалението на цената на природния газ.

„Има и още една фраза, която изпусна министър-председателя, която стана част от изказването и на Милер, а тя беше, че цената на газа за България ще стане по-висока от тази за Германия. Помолих колегите да потърсят някакъв период от време, когато цената на природния газ за България е била по-висока от тази за Германия и до момента не сме намерили такъв период от време“, обясни той.

За него тази ситуация означава, че намалението реално ще бъде увеличение.

Овчаров коментира още, че липсата на посредници в новия договор с „Газпром“ не е новина, а нещо, договорено отпреди.

Лидерът на "България на гражданите" Меглена Кунева акцентира върху неяснотите около цената на газопровода "Южен поток". По думите на икономическия министър изграждането на тръбата ще струва малко над 3,3 млрд. евро.  Кунева обаче коментира, че не е ясно откъде идва тази сума. Притеснителен е фактът и е, че България няма да получава 15 години такси от транзита на газ през нашата страна.

“България водеше преговорите с Русия на държавно ниво, а руската на търговско. За това говори отсъствието на руския президент Путин и отказът му да дойде в София”, допълни още Кунева.

“Първо казаха, че по-късно ще подписват договор за доставка на газ, а по време на днешната пресконференция стана ясно, че договорът е бил подписан, като цената е по-изгодна, но малко по-висока от тази на Германия, защо сме били от “категория страни”, които се ползват с някакви условия. Кои са тези страни?”, попита Меглена Кунева и припомни, че от “Движение България на гражданите” многократно са настоявали за прозрачност в преговорите и по двата договора.

За Кунева не е ясно още и дали друг доставчик освен "Газпром" ще има достъп до тръбата, както и какво ще стане, ако преди да изтекат шестте години, когато можем да договорим по-малко количество газ, в България вече има собствен добив, достатъчен, че да покрие нуждите ни.

Още новини за икономиката на България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase