Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

През миналата година в България са регистрирани 2712 опита  за самоубийство, от тях със смърт са завършили 673. Това сочат данни, събрани от направление "Психично здраве" към Националния  център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ) от началото на 2009 г.

Данните бяха оповестени по повод Световния ден за превенция на самоубийствата – 10 септември. Опити за самоубийство са направили 1618 жени, от които 178 са завършили със смърт, и 1094 мъже, от които фатален край имат 495.

Жените правят по-често опити за самоубийство, а мъжете правят повече успешни опити, съобщи заместник-директорът на НЦООЗ Христо Хинков. Той допълни, че в селата хората се самоубиват по-често, отколкото в градовете.

Опитите за самоубийство са два пъти по-често при наличие на психично разстройство. У нас около една пета от населението са преживели  психично разстройство през някакъв етап от живота си. През 2009 г. най-възрастният човек, посегнал на живота си е  бил на 92 години, а най-младия – на 9 години.  

През миналата година 308 деца са се опитали да сложат край  на живота си, от тях 271 са момичета, а 37 - момчета, като трагично са завършили трима.

Според данните у нас всеки ден един млад човек прави опит за самоубийство. Най-честа причина за това е факта, че младите хора не са научени да се справят с любовната мъка, обясни Михаил Околийски, ръководител на направление "Психично здраве" при НЦООЗ. Според него по този въпрос не се прави нищо в училище. 

Най-разпространеният способ за самоубийство е самоотравянето с медикаменти – 1639 случая, като това са най-често сънотворни  и успокоителни. Следват обесванията – 410, самоотравянията с химически вещества – 189, хвърляне от височина – 159,  използване на хладно оръжие – 158, използване на огнестрелно оръжие – 81.

Самоубийствата в световен мащаб нарастват. Сред причините за това са  урбанизацията, животът в градска среда, както и на повишените нива на стрес във всекидневието. В резултат на самоубийство в света умират повече хора, отколкото по време на войни или насилствени действия.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) около 1 милион хора в световен мащаб приключват живота си със самоубийство. Тенденцията е до 2020 г. тази цифра да нарасне два пъти.

Самоубийството е една от трите основни причини за смърт сред младите хора на възраст между 15 и 35 години. По разпространение на самоубийствата водещи са развитите страни. За Стария континент това са страните от Източна Европа.

В Япония ежегодно 30 000 души приключват живота си със самоубийство. Най-ниски показатели имат страните от Латинска Америка и държавите от Близкия изток.    

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 13 години

Има ***, има и самоубиващи се ***. Ти от кои си?

15

safa

преди 13 години

НОМЕР 7 ти също си ***,независимо че не си самоубиец.За съжаление държавата е пълна с такива като тебе.Но това не означава, че някой не може да те убие по улиците или по пътищата.Сигурно и той това ще си помисли за теб и ще е прав.

14

Анонимен

преди 13 години

оцеляват унните които живеят просто не гледат американски сериали и не страдат че нямат това което ежедневно виждат там

fallback