Американски съд е постановил стопиране на над 40 годишна практика за събиране на такса, за управление на радиоактивните отпадъци, произвеждащи се в американските АЕЦ, включена в сметките за електроенергия на всеки американски гражданин или бизнес субект. Таксата не изглежда голяма, само четвърт цент от стойноста на всеки изконсумиран киловат-час, но това прави около $ 750 милиона на година или $ 43 милиарда за целия период, от които $ 12 милиарда вече са "отлетели" без да има черно-на-бяло нито едно лицензирано и действащо хранилище за "мирния" ядрен боклук. (Единственото лицензирано и действащо ядрено бунище, НО за военния атом даде фира през февруари т.г., в щата Ню Мексико, след само 15 години на експлоатация.)
От десетилетия различни щатски администрации се опитват да довършат проект за изграждане на скално, дълбоко хранилище в планината
Yucca Mountain, в щата Невада, но сега проекта е замразен и краят му не се вижда. Именно за него и са "отлетели" въпросните $ 12 милиарда, но въпреки това генерирания до сега високо-радиоактивен боклук (оценен на около 70 000 метрични тона) продължава да се съхранява в циментови контейнери, пръснати по цялата територия на САЩ, съпроводен със скъпата охрана на специални военни подразделения.
Спорът между ядрената мафия и правителството е за това, че сборовете от таксата се управляват от администрацията, а тя от своя страна не може да осигури тъй желаното/желаните хранилища за непрестанно трупащия се смъртоносен материал. В момента в САЩ са действащи 100 "мирни" ядрени реактора.
Сега американските граждане ще почувстват леко облекчение в сметките си за ток, но това по никакъв начин няма да ги спаси от продукцията на ядрената мафия.

Така на кратко се опитах да ви разкажа една истинска история, публикувана вчера в изданието Лос Анджелис Таймс и титулована Tiny nuclear waste fee added up to billions
"Тънка такса за ядрен боклук набъбва до милиарди"

Статията, естествено, не дава рецепта за изход от забатачилата се ситуация, която с всеки изминал ден ще става още и още по-сложна и трудно управляема. Лично аз не виждам разделителна линия между ядрената мафия и което и да е щатско правителство, през последните десетилетия. За това съм склонен да възприемам изнесената сценка за предварително скроен спектакъл, който в крайна сметка пак ще се плати от жертвите на ЯМ, но може би не само с пари.

У нас нещата са още по-тъмни и кошмарни. Не съществува абсолютно никаква яснота относно бъдещото съхранение и упправление на произвежданите от 40 години (те тези дни празнуват юбилей) ядрени отпадъци. Но часовника тиктака и деня на големия кошмар наближава.

Г. К.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase