26 Март 2014 13:56

Най-големите банки в света са се разделили с близо 100 милиарда долара за уреждане на правни спорове в САЩ от началото на финансовата криза през 2007 година, според проучване на Financial Times, цитирано от economywatch.com.

Миналата седмица Credit Suisse се съгласи да изплати $885 милиона на Федералната агенция за жилищно финансиране (FHFA), след като банката беше обвинена в измами с обезпечени с ипотека ценни книжа в навечерието на финансовата криза.

Така общо, от 2007 година, банките са платили за уреждане на съдебни спорове $99.5 милиарда в САЩ, от които $15.5 милиарда идват от чуждестранни банки.

Поради дългият период на разследване, Financial Times отчита, че повече от $52 милиарда от глобите са били платени миналата година.

Според Financial Times, най-големите банки в САЩ се изправени пред опасността да платят още 151 милиарда долара в бъдеще, ако се провалят при стрес тестовете на Федералния резерв.

„Глобите могат да бъдат представени като „цената да се прави бизнес"," коментира Анат Адмати от Stanford University. „Те не навлизат в същината на проблема и не са ефективни що е отнася до промяна на поведението, защото различни хора, работещи в тези банки, имат силен стимул да продължат да прилагат старите практики."

http://www.infostock.bg/infostock/control/news/details/53729

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase