Снимка: БГНЕС
fallback

Огромна суматоха, ужасяващи гледки и хаос - това виждат свидетелите на атаката на Мосад срещу Хизбула, след като хиляди пейджъри се взривяват наведнъж.

Един от тези свидетели е Трейси Шамун, писател и политик, който преди това е бил посланик на Ливан в Йордания.

Тя описва вчерашните събития като "доста ужасяващи".

Всичко се случва, докато Шамун шофира "в този район - това, което наричаме южните предградия, което е крепостта на Хизбула".

Докато е на надлез, тя вижда "огромна суматоха", с много хора, които лежат на пътя, преди да започне "блъсканицата", за да ги откарат в болница.

Шамун вижда един мъж с издуто око, а на друг "половината от лицето му било откъснато".

"Повечето от операциите бяха очни...", добавя тя.  "Тези пейджъри са издали звук, преди да бъдат взривени, за да насърчат хората да ги извадят от джобовете си или от бюрата си и да ги вдигнат към главите или лицата си."

Писателят и бивш журналист от BBC Ким Гатас се прибирал от погребение в Бейрут вчера, когато започнали експлозиите.

Тя описва пред програмата Today на BBC Radio 4, че е изпитала "емоция след емоция и травма след травма".

"Това наистина беше сцена на хаос в целия град, защото хората не разбраха веднага какво се случва", добавя Гатас. "Първо си помислихме, че е една голяма експлозия в южната част на Бейрут, след което стана ясно, че има едновременни малки експлозии навсякъде. Тогава започнахме да виждаме камери за видеонаблюдение от вътрешността на магазини и супермаркети на тези малки експлозии, насочени към хора, които си купуват хранителни стоки или плащат на касата. След това часове наред чувахме вой на сирени. Вътрешните сили за сигурност молеха хората да се махнат от улиците, защото трафикът беше претоварен в града."

"Това наистина беше национално травматично събитие", казва Гатас.

До вчера пейджърите бяха нещо като позабравена технология и изместени от мобилните телефони.

Тези нискотехнологични кутии с размерите на пакет цигари обикновено са прикрепени към катарамите на коланите за бърза справка.

Те работят, като се синхронизират с високомощни предаватели - нямате нужда от много от тях, за да покриете голяма площ, за разлика от антените за мобилни телефони.

Пейджърите винаги "слушат" за нови съобщения, изпратени на тяхната честота, и повечето пейджъри могат само да получават информация - те самите не излъчват сигнали.

Ето защо се твърди, че Хизбула ги предпочита пред мобилните телефони, тъй като потребителите на пейджъри не могат да бъдат локализирани чрез GPS или други средства.

Когато пейджър получи съобщение, той издава звуков сигнал и вибрира и се показва кратък текст - обикновено се иска от получателя да се обади обратно на лицето или да отиде до определено място.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

140

10 000К

преди 11 часа

УжасТ! Израел с един удар ликвидира зелените политики на ЕС и либерастите - без умни тИлефони , таблети, лаптопи, ТеслИ , ел.панели.... Имам Нокиа на 15 години с копчета - 10 000К.

139

Бах мама му.

преди 15 часа

Извън земна технология. Как са се сетили.

138

фффф

преди 15 часа

Чудесна новина.Още много подаръци са подготвили Мосад, за диваците-детеубийци.

fallback