Снимка: БГНЕС
fallback

Във Витлеем, градът на Западния бряг, където е роден Исус, пеенето на коледни песни е отменено, приказните светлини са затъмнени, а коледното дървото така и не е поставено.

Тази година Коледа ще бъде по-малко празнична, след като църквите в Светите земи поискаха по-тих период на размисъл в знак на признание за страданието, изпитано от хората в Газа. Израелските атаки са убили повече от 17 000 души там след атаките на Хамас, в които живота си изгубиха 1400 израелци на 7 октомври. В лутеранската църква в града сцената на Рождество Христово изобразява дете, заровено в развалините.

"Не можем да празнуваме, когато нашите братя и сестри умират", казва Иса Талиех, гръцкият православен свещеник на църквата "Рождество Христово" - византийската базилика от 4-ти век, в чиято крипта се намира предполагаемото родно място на Христос.

Талиех, 40-годишен палестинец християнин, наскоро научи, че цяло гръцко православно семейство от Газа е било убито от въздушен удар. На Великден той води молебен за новородената им дъщеря, сега се моли за мирното упокоение на бебето. "Те скърбят. Трябва да застанем с тях", каза той.

Витлеем обикновено може да очаква до 150 000 туристи през периода на коледния празник. Този декември обаче няма опашка за влизане в едно от най-свещените места в християнството, пещерата под църквата, където според християните Мария е родила Божия син преди две хиляди години. Стените са окачени с гоблени, за да заглушат прошепнатите молитви на поклонниците - и да ги спрат да издълбават парчета скала за спомен. "Тук е роден Исус", каза Талиех, застанал сам пред олтара, който бележи мястото.

Витлеем е предимно мюсюлмански град, но с 20% християнско население. Църквата "Рождество Христово" се намира в противоположния край на площад "Мангер" на джамията на Омар.

Дори и да няма дърво на площада тази година, Талиех е обещал на трите си деца, че ще има едно у дома.

Посетителите на църквата тази Коледа ще си спомнят едно малко градче, което лежи неподвижно, но през последните седмици бе свидетел на смъртоносни сблъсъци между палестинците и израелските отбранителни сили във Витлеем.

17-годишният Мохамад Али Азия беше прострелян в гърдите по време на нападение срещу бежански лагер в края на града, а трима палестинци, обвинени в откриване на огън срещу израелски контролно-пропускателен пункт, бяха убити миналия месец при нападение, при което шестима израелци бяха ранени.

"Не им е лесно да растат в затвор", каза Талиех. "Всеки път, когато искат да отидат някъде, не им е позволено. Тук няма басейни или детски площадки, на които да ходят."

Има много свободни стаи в хановете на Витлеем - камбаните на Рождество Христово, Домът на мира и хотел Shepherd бяха широко отворени миналия петък, въпреки че нямаше гости, които да влизат или излизат.

57-годишният Зиад Бандак, гръцки православен християнин, който държи магазин за сувенири, предлагащ кръстове от маслиново дърво, икони и комплекти за ясли, каза, че не е правил продажба от 50 дни.

"Седим и играем табла по цял ден", споделя той пред The Times. "Идвам два дни в седмицата, за да не седя вкъщи през цялото време."

Не само туристите остават далеч от Витлеем тази година. Палестинските християни, някои от които живеят само на кратко разстояние с кола, казват, че са твърде уплашени, за да предприемат пътуването.

"Има три или четири контролно-пропускателни пункта между тук и Дженин, така че ще бъде твърде трудно за семейството ми да дойде", споделя 40-годишният Джордж Хадад - францискански монах от размирния град в северната част на Западния бряг, където значителен брой от 260-те палестинци, които са били убити след атаките на 7 октомври. Две деца, на 8 и 15 години, загинаха в Дженин миналата седмица по време на предполагаема стрелба от израелски войници. Видеозапис от камера за видеонаблюдение показва как младо момче колабира, след като очевидно е било простреляно в гърба, докато е бягало. IDF каза, че нейните войски са реагирали на "редица заподозрени", които са хвърлили "експлозивни устройства".

В контекста на такова насилие християните смятаха, че е невъзможно да се веселят както обикновено година. „

В едно от малкото коледни събития, които се провеждат във Витлеем тази година, малка процесия от развяващи знамена скаути посрещнаха пазителя на Светите земи в града миналия петък. Палестинските ученици сформираха развълнуван почетен караул, за да посрещнат Франческо Патън, италианския монах, отговорен за защитата на светите места в Израел и окупираните палестински територии.

Той благослови децата и изнесе послание пред църквата. "Надяваме се, че мирът ще дойде рано", каза той. "Възможно по-рано."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

християнин

преди 4 месеца

Както винаги,вие християните показваме нашата състрадателност към хората,независимо от коя религия са.Но крайно време е да попитаме мюсюлманите,ЗАЩО ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СА ТАКИВА?В мюсюлманския свят човешкия живот няма стойност,човекът е подложен на непрекъснато униение и тормоз,властват почти животински отношения,унищожението на другоререца е цел на мюсюлманския свят,отделно открито проповядват физическото унищожение на цял един народ и държава.Е,докога ние ще сме търпеливи и състрадателни?

13

АнтиСемит=АнтиИзраел

преди 4 месеца

До 12 Спри да лъжеш и клеветиш нагло като управляваните от дявола ислямските арабски терористи, криминалния контингент от 23 арабски от 54 ислямски държави, незаконни окупатори подкупени от ООН масови убийци изнасилвачи педофили хомосексуалисти военно престъпници, зверски убийци, расисти антисемити неонацисти лъжливо наричани Палестинци по римското лъжливо име на 1!земя Израел на еврейски народ, която ислямските престъпници с измами и терор против Божията воля се опитват да ограбят и погубят

12

Нетаняху е антисемит

преди 4 месеца

Палестинците са семити. Периодичното изтребление на представители на този народ през последните 75 години, провеждано от Израел, също е антисемитизъм. Само през последните два месеца в ивицата Газа загинаха два пъти повече цивилни, отнколкото през острия период на войната в Украйна, започнал на 24-ти февруари 2022 г.

fallback