Снимка: Reuters
fallback

Започналият вчера щурм срещу иракската крепост на джихадистите от "Ислямска държава" град Мосул е централна тема в днешния британски печат. Според "Гардиън" битката ще продължи седмици, може би месеци и ще се води от оглавяваната от САЩ коалиция както на земята, така и от небето. Тя почти сигурно ще означава края на териториалните владения на ИД в Ирак и смъртта на т.нар. халифат.

Вестникът обаче си задава въпроса какво би означавало падането на последната крепост на ИД за самия Ирак. Според автора правителството в Багдад няма ресурс и капацитет да възстанови градовете, унищожени в хода на започналата преди две години военна кампания срещу ИД.

"Ирак е крехка, ако не и провалила се държава, и в някои райони, включително такива, които са извън контрола на ИД, тя вече не е основен доставчик на базисни услуги и сигурност за населението", пише всекидневникът.

Oще по темата

Ирак продължава да страда от корупцията, религиозното разделение и практически нефункциониращото управление, както и от многото шиитски милиции и пълната липса на сигурност, пише вестникът.

Според автора малко вероятно е ИД да тръгне на челен сблъсък с иракските сили за сигурност и е почти сигурно, че ще прибегне до партизански действия и саботажи в такава силно урбанизирана територия като Мосул. Това означава, че джихадистите ще се смесят с местното сунитско население и ще са трудно различими сред обикновените граждани.

Друго лондонско издание - електронният вестник "Индипендънт", предрича, че след неизбежното падане на Мосул цялата остатъчна армия на халифата на ИД ще бъде пренасочена срещу правителството на Башар Асад в Сирия и този сценарий може да донесе известно удовлетворение във Вашингтон.

Сирийската армия и нейният съюзник - ливанската шиитска групировка "Хизбула", вече се готвят за масираното нахлуване на хиляди бойци на ИД, които ще бъдат изтласкани от Ирак. Сирийските военни вече подозират, че истинската цел на отдавна рекламираното и планирано от САЩ "освобождение" на иракския град, е Сирия да бъде залята от орди въоръжени джихадисти, които бягат от иракската си столица, за да защитават оставащата им мини столица Ракка в Сирия, отбелязва авторът на "Гардиън".

Сирийското военно разузнаване вече разполагало с тревожна информация, че ИД е заповядала в селата около североизточния сирийски град Хасака, който е в ръцете на правителствените сили и на кюрдите, да бъдат създадени нови мощности за производство на електричество и водоизточници заради очаквания прилив на нови сили от Мосул. Джихадистите дори можело сами да напуснат Мосул, за да се укрепят по-стабилно в контролирани от тях територии в Сирия.

С други думи, отбелязва "Индипендънт", ако Мосул падне, цялата армия на халифата може да бъде насочена срещу режима на Асад и неговите съюзници. Нещо подобно вече се случи при падането на иракския Фалуджа в началото на тази година.

Авторитетният финансов всекидневник "Файненшъл таймс" поставя друго ударение. Щурмът за овладяването на втория по големина град в Ирак е не само най-голямото изпитание за създадената наново иракска армия, но и критичен момент за американския президент Барак Обама в самия край на мандата му. Вестникът припомня как Обама оцени скептично възможностите на ИД, когато тя завзе Мосул през 2014 г. Падането на Мосул, разбира се, ще бъде мощен удар срещу ИД, но ще стане и част от противоречивото наследство на президентството на Обама, който си навлече много критики и обвинения, че е "проспал" възхода на "Ислямска държава", отбелязва авторът на "Файненшъл таймс".

Друг автор в същия вестник предрича, че следващите три месеца, започващи с офанзивата срещу Мосул, ще бъдат крайно рисков период в световната политика - с нарастващо напрежение в Близкия изток, между Русия и Запада, и с редица други очертаващи се остри конфликти в различни точки на света. И всичко това на фона на разиграващата се в САЩ предизборна мелодрама Клинтън-Тръмп, която отвлича вниманието на Америка от тези опасни явление и тенденции в света.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

пенко

преди 7 години

Битките в Сирия, Ирак, Египет ,Ливан и Либия са с цел да бъде защитен и да отцелее Израел ! Хилихилири Кълърд е представетел на ЦИОН -истите ! Шефовете на ЦРУ, ФБР и ССл са техни мекерета и Тръмп заявява ,че ще ги смени ! Там е битката в САЩ ! Тъпота е ,че великият човешки РАЗУМ е създал религиите , а те се опитват да го "пречукат" !?Защо будистите и шинтоистите не се избиват помежду си ,а протестанти -католици и шиити -сунити го правят ...а...а !?!? Аз съм атеист ,но не мразя религиозните хора!

46

Анонимен

преди 7 години

БАБА МЕРКЕЛ ДА ОТВОРИ ШИРОТО ОГРОМНИТЕ СИ ТОПЛИ ОБЯТИЯ И ДА ПРИЕМЕ НОВИТЕ ПОРЦИИ, ТОЗИ ПЪТ ОТ ИРАК.

45

Анонимен

преди 7 години

ТОЧНО ТАКИВА СЕЛА ТЪРСИ КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА, ЗА ДА ГИ ЗАСЕЛИ С АФГАНИСТАНЦИ И ДА ПОДОБРИ ГЕНОФОНДА.

fallback