Лидерът на Хизбула шейх Хасан Насрала. Снимка: архив, Reuters

Тези дни квартал Дахия в Бейрут, контролиран от Хизбула, бе обстрелян с ракети "Град". Най-вероятно става дума за ответна атака на сирийските бунтовници, след като шиитската групировка се намеси в гражданската война в съседната държава. Анализатори вече твърдят, че сирийският конфликт се превръща в борба между Ал Кайда и Хизбула, пише Ира Коган от МИГнюз.

Доскоро в ръководството на Хизбула водеха спорове привърженици на "иранското" и на "ливанското" течение. В крайна сметка обаче организацията сподели позицията на Иран, подкрепящ Дамаск. В края на април Хизбула призна, че участва в бойните действия на страната на президента Башар Асад. Има данни, че само в битката за град Ал Кусейр ливанските бойци са дали над 20 жертви.

В Сирия воюват общо към 5000 войници на Хизбула. В реч на празненствата по случай т. нар. Ден на съпротивата и освобождението нейният лидер шейх Хасан Насрала нареди събитията в Сирия сред най-големите опасности за региона заедно със "създаването на ционисткото образувание". С присъщото си красноречие Насрала обрисува ужасяващата перспектива Сирия да падне в ръцете на САЩ и на Израел, сетне еврейската държава да нахлуе в Ливан, а Палестина и нейната съпротива да изчезнат.

Насрала призна открито, че Сирия представлява "тил и крепост" за Хизбула. Свалянето на Асад би донесло куп проблеми на групировката - би изчезнал най-големият разпределителен пункт, регулиращ доставките на ирански оръжия и пари. И Хизбула неслучайно хвърли най-отбраните си войски в щурма срещу Ал Кусейр. Градът е важна точка от въображаемата "алауитска ос", минаваща от Северен Ливан към крайбрежието на Сирия. Както се знае, експертите не изключват страната да се разпадне на три анклава - сунитски, алауитски и кюрдски.

Участието на Хизбула в сирийската война обаче крие доста рискове, поставящи под въпрос самото й оцеляване. Сирийските бунтовници отдавна предупреждават, че Ливан ще трябва да отговаря за действията на Хизбула. Международната общност също се тревожи, че конфликтът може да се разпростре извън пределите на Сирия. Барак Обама настойчиво помоли ливанския президент Мишел Сюлейман все така да следва принципа за ненамеса. Самият Сюлейман също предупреди Хизбула, че може да затъне в Сирия и напомни, че главна задача на групировката е да се бори с Израел.

Междувременно в Ливан зачестиха сблъсъците между привърженици на Асад и симпатизанти на сирийската опозиция.

Ливанското правителство не разполага с лостове за натиск върху Хизбула, въоръжена и организирана по-добре от редовната армия. По-реална е заплахата движението да падне в очите на ливанците. Като политическа партия Хизбула смята да се бори за властта на парламентарните избори през юни. Според някои експерти включването й в сирийската война цели да напомни на всички сънародници за военната мощ на групировката. Постигнат е обаче обратен ефект. Семействата на бойците са недоволни, че синовете им загиват в сражения срещу сирийци, а не срещу "ционисткия враг". Смисълът на войната в Сирия остава мъгляв и за редовите "войници на Аллах".

Освен това Хизбула търпи вече сериозни загуби в сблъсъците с бунтовници. Изправена досега срещу армията на Израел, тя използваше всички предимства на партизанската война, за да парира цивилизовани военни действия. В Сирия обаче Хизбула срещна равностоен противник. За разлика от израелските войници сирийските ислямисти не жалят нито своя, нито чуждия живот, използват като щит гражданското население и са чудовищно жестоки към своите пленници. Показателно е, че още в първите боеве падна убит полевият командир на Хизбула Фади Мохамед Джазара, когото израелците напразно се мъчеха да ликвидират години наред.

Влизането на Хизбула в конфликта неминуемо ще предизвика кървави терористични атентати в Ливан. Групировката "Фронт Ан Нусра", воюваща в Сирия, вече обяви привържениците на Хизбула за основна мишена на "джихада" и на сирийска територия, и извън страната.

Както личи, Хизбула поема големи рискове. Очаква я може би недоволство сред населението на Ливан, масово дезертьорство и разгром на военизираните й части. Дори отделните изгубени битки подронват авторитета на шиитската армия, по навик смятана от ливанците за непобедима (не на последно място заради майсторската пропаганда). Идеолозите на Хизбула неслучайно мечтаят да насочат конфликта в обичайното русло – приканват Дамаск да открие "втори фронт" на Голанските възвишения и му обещават подкрепа с всички средства за целта.

В момента Асад едва ли е готов да воюва с Израел, дори с помощта на Хизбула. Обстановката по северните граници на Израел обаче може да се изостри, независимо как ще приключат сирийските събития. Така че днес на Израел му остава да се надява, че силите на враговете му - Хизбула, Ал Кайда и другите терористи, ще бъдат изтощени, а в идеалния случай дори унищожени в междуособната война.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase