Град Хомс, Сирия. Снимка: Reuters
fallback

Сирийският бунтовнически град Хомс днес беше подложен на най-ожесточените бомбардировки от пет дни насам от силите на режима на президента Башар Асад, предаде Франс прес, като се позовава на опозиционна организация.

Най-тежки са бомбардировките срещу квартал Баба Амр, започнали призори. Средно по две ракети на минута падат в квартала, заяви пред агенцията шефът на Сирийския център за наблюдение на човешките права, Рами Абдел Рахман, който се позовава на местни активисти. Броят на жертвите и ранените засега не е известен.

По данни на ООН над 300 души са загинали от 4 февруари при офанзивата срещу жилищни квартали в Хомс, с която режимът цели да смаже протестите в третия по големина град в Сирия, наречен "столица на революцията".

"Ситуацията е трагична. Има бременни жени, болни от сърце и диабет и най-вече ранени, които не успяваме да евакуираме", заявил Хади Абдала, член на "Революционния съвет на Хомс".

Той разказа, че снощи трима активисти влезли в града с кола, натоварена с хляб, детско мляко и лекарства. Автомобилът им бил улучен от снаряд и тримата загинали, целите овъглени. "Казахме им, че е опасно да идват, но те настояваха да се притекат на помощ на жителите", добави представителят на опозицията.

Телевизия „Ал Джазира“ е публикувала в редакционния си блог два видеозаписа от Хомс. В коментар зад кадър авторите на записите твърдят, че са обстрелвани главно жилищни сгради, така че загиват най-вече мирни жители.

Освен това те призовават арабските страни и света да се притекат на помощ на хората, които умират в Сирия.

Междувременно Белият дом съобщи, че проучва предложението на Арабската лига за изпращане на международни мироопазващи сили в Сирия.

Президентският говорител Джей Карни заяви, че САЩ са започнали да обсъждат с Арабската лига и международните си партньори обстоятелствата, при които една сила под шапката на Арабската лига, на ООН или на друга организация би могла да поддържа мира.

Сирийските военни отхвърлят категорично идеята за миротворци, настоявайки, че подобна мярка би била неоправдана намеса във вътрешните работи на страната им.

Говорителят на Белия дом не спомена нищо за американско участие в подобна сила, въпреки че САЩ са допринасяли със свои войници в подобни мисии на ООН. Карни изтъкна само, че вниманието сега е насочено към оказване на натиск върху президента Башар Асад да спре военните операции срещу протестиращите и да се откаже от властта. "Една мироопазваща мисия може да започне само ако има мир, който да бъде опазван. За съжаление знаем, че такъв мир няма", допълни говорителят.

Китайското външно министерство подкрепи посредническите усилия на Арабската лига в Сирия, но не даде ясен сигнал дали подкрепя предложението й за изпращане на международна мироопазваща сила.

Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че навлизане на чужди миротворци в Сирия е възможно при спазване на определени условия. По думите му за тази цел е необходима покана от страна на Дамаск и второ – прекратяване на насилието.

„За да бъде разположена миротворческа мисия, се изисква съгласието на приемащата страна. За миротворческа мисия или както тази мисия се нарича на езика на ООН – мисия за поддържане на мира, първо трябва да има мир, който да се поддържа. С други думи, трябва да бъде договорено нещо като прекратяване на огъня“, поясни позицията си Лавров.

В момента дипломатическите усилия, насочени към прекратяване на насилието в Сирия, са блокирани и конфликтът там започва да приема мащабите на гражданска война, отбелязва АП, цитирана от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

151

Анонимен

преди 12 години

Цивилно население,цивилно население,че да облекат военни дрехи,какво излизат навън като се стреля?

150

Христо

преди 12 години

Турция е единствената държава, където и обикновените хора, и властите демонстрират искрена симпатия към българите. Когато разберат, че си българин, а не поляк, руснак или сърбин, веднага променят отношението, усмихват се и се държат наистина приятелски. Даже има един остров, Гьокчеада, където български риболовци натвориха куп бракониерски ***, стигна се и до арести, но нито един от арестуваните не се оплака от лошо отношение. Сигурно и във Франция щеже да отнесе поне един в ребрата, но там йок

149

Анонимен

преди 12 години

Мани тая работа, малко ли попове утрепаха в Турция. Малко им трябва на турчагите да си покажат простотията.

fallback