Снимка: архив, БГНЕС

Между 2 леи и 50 леи (0,80 стотинки - 20 лева) варират цените на мартениците в Румъния тази година. Въпреки че заради инфлацията символите на пролетта са по-скъпи, те продължават да се радват на особен интерес, най-вече от децата, предаде кореспондентът на БТА Мартина Ганчева .

За да привлекат повече клиенти, търговците проявяват въображение и предлагат символи на пролетта от рециклирана хартия (10 леи), полимерна глина (10 леи), папиемаше, полирани и скъпоценни камъни (35 леи), под формата на брошки от плат, кожа или дантела (40 леи).

На пазара има дори мартеници за садене и за ядене на цена от 5 и 10 леи (2 - 4 лева), показва проверка на БТА. Последните са особено търсени. Става дума за цветя, звезди, сърца и животни под формата на джинджифилови или шоколадови меденки, вързани с плетена връв от бял и червен конец.

Според археологическите открития даките носели мартеници като амулети. Те били под формата на малки речни камъчета, боядисани в бяло и червено, нанизани на конец и носени около врата. Даките вярвали, че те са символ на плодородие и красота.

С течение на времето амулетите били изместени от червено-бялата връв, първоначално изтъкана от вълнени конци. Плетели ги само майки и баби с “житейски опит и мъдрост”. По-късно към нея се добавят сребърни или златни монети и така символът започва да предава информация и за социалния статус на този, който ги носи.

В Румъния днес обичаят се нарича „марцишор” - „малък март”. Символите на пролетта се подаряват на първи март и се носят през целия месец само от жените и момичетата. Мъжете и момчетата в Румъния не носят мартеници. Изключения има само в района на Молдова и Буковина.

Обикновено мартениците се поднасят в кутийки като бижута или с написано послание за празника, за да остане споменът за цялата година.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase