Снимка: БГНЕС

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че "Сърбия няма нужда от ничии военни бази". Така той изясни въпроса, който напоследък се дискутираше от мнозина в страната му, а и в чужбина дали Русия ще създаде своя военна база на сръбска територия, пише "Комерсант".

За такива планове се заговори в Сърбия след изявлението на руския посланик в Белград в началото на миналата седмица. Думите на сръбския президент бяха разтълкувани като намерение да продължи да балансира между Русия и Запада.

Междувременно сърбите възприемат като предупреждение от страна на Москва неотдавнашното изявление на беларуския президент Александър Лукашенко, че "Сърбия няма да може повече да седи на три стола".

„Сърбия не се нуждае от ничии военни бази. Тя ще поддържа военен неутралитет и съюзнически отношения. Тя няма да се срамува от връзките си с Русия, Китай, САЩ и ЕС и ще се погрижи за себе си сама“, обяви Вучич в края на изтеклата седмица в интервю за сръбската телевизия Prva.

Това интервю бе своеобразен отговор на изявлението, което направи пред руските медии няколко дни по-рано руският посланик в Белград Александър Боцан-Харченко. „Създаването на руска военна база в Сърбия е суверенен акт на тази страна, освен това е въпрос, който касае интересите на самата Руска федерация“, каза руският посланик.

Още по темата
Изявлението на посланика вдигна много шум в Сърбия. Много сръбски медии и експерти упрекнаха Русия, че „разпространявайки информация за руската военна база, тя умишлено подкопава интересите на Сърбия в момент, когато тя е внимателно следена от Запада във връзка с формирането на ново правителство и решението за присъединяване към санкциите срещу Руската федерация". А влиятелното и близко до властите белградско издание Blic дори обвини Русия, че „започва хибридна война срещу Сърбия“.

На този фон думите на президента на Сърбия за ангажимента на страната към военен неутралитет прозвучаха доста сдържано и се възприеха като стремеж, от една страна, да не форсира темата за руската военна база, а от друга, да не разваля отношенията си с Москва, която, както самият той неведнъж е повтарял, „осигурява на Сърбия най-евтиния газ в Европа и я подкрепя в Косово“.

Източници на изданието в Белград, запознати с позицията на сръбските власти, обясняват предпазливите изказвания на президента с неотдавнашното активизиране на военното сътрудничество между Сърбия и САЩ, предимно във военната база "Юг" край Буяновац.

Това потвърди и Александро Педраса, ръководител на Службата за сътрудничество в областта на отбраната на САЩ (ODC), която координира взаимодействието на сръбската армия с Пентагона. Според него приоритет на военното сътрудничество между САЩ и Сърбия е развитието на база „Юг“ като „основен център за обучение на сръбската армия по стандартите на НАТО и обучение на сръбски специални сили за участие в мироопазващи операции“.

Любопитно е, че изявлението на руския посланик, което толкова разтърси Сърбия, последва само седмица след изказването на президента на Беларус Лукашенко относно политиката на официален Белград. „Сърбия би искала да седи на три стола – ЕС, САЩ и Русия, но вече няма да може“, предупреди беларуският лидер своите „приятели сърби“. В Сърбия тези думи бяха почти единодушно възприети като призив към Белград да застане на страната на Москва в сегашната геополитическа конфронтация, отправен от нея чрез нейния беларуски съюзник.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase