Снимка: ВМРО
fallback

Когато бъде прекратена злоупотребата и кражбата с българска история, Република Северна Македония е добре дошла да започне преговори за членство в Европейския съюз.

Това заяви българският представител в Европейския парламент и член на Партията на Европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки по време на четвъртата конференция „Западни Балкани“. Събитието се организира от фондацията за европейска реформа New Direction, вицепрезидент на която е Джамбазки. Съорганизатори са полският "Варшавски институт" и унгарският "Институт за външни работи и търговия".

"Северна Македония трябва да изпълни най-малко базовите критерии, които самият Европейски съюз залага за запазване на човешките права в държавата. Трябва да бъдат гарантирани правата и интересите на тези македонски граждани, които имат българско самосъзнание", категоричен бе евродепутатът от ВМРО, цитиран от пресцентъра на партията.

По думите му не са верни твърденията, че българската позиция за Западните Балкани е неясна и не е добре очертана. "Позицията на България по отношение разширяването на Европейския съюз е била и ще остане следната – разширяване на Европейския съюз чрез Западните Балкани трябва да има и всяка една от държавите е добре дошла", каза Джамбазки.

Той подчерта, че въпросът със Сърбия и Северна Македония е различен.

"И в двете държави има дълбоко влияние, което в никакъв случай не е приятелско към Европейския съюз. В никакъв случай не е насочено към това да се изгражда доверие, сътрудничество и приятелство. Напротив – и в двете държави има много яростна, видима и очертана антибългарска линия на поведение. Тя не е от вчера, а от много отдавна, но този път е съчетана и с антиевропейска риторика, насочена срещу идеята на Европейския съюз. Всички тези пропаганди идват от един Евразийски център и са написани под индиго. Дори чрез фабрики за фалшиви новини в социалните мрежи", допълни българският представител в ЕП.

Той обърна внимание и на факта, че на Западните Балкани има интерес и влияние не само от Европейския съюз.

"Има влияния, които далеч не могат да бъдат наречени приятелски. Като Китай, например, която агресивно налага своята политика и икономика през много интересно обвързана система от кредити, политическо влияние, обещания и строежи. Това в крайна сметка превръща държавите, които се поддадат на подобно изкушение, в много сериозен вечен длъжник и заложник на политическите интереси на Китайската народна република. Осезаемо е влиянието на Руската федерация, особено през Сърбия. Все по-засилващо е влиянието и на Турция, която разглежда мюсюлманското население на Балканите като част от турското културно-историческо и икономическо наследство", каза Ангел Джамбазки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

я па тоя

преди 2 години

Пидьолюнген, скрийте се някъде с вашата измислена организация, защото когато имахте възможност да решите този въпрос се занимавахте с търговия на паспорти и самолети. Сега изведнъж се сетихте, гиди п***ли долни!!!

43

ognyanz

преди 2 години

До дупеница: Не е точно така, но така се опитват да го представят. Ако в Германия или във Франция например кажеш на някого, че е без значение дали си германец или французин, няма как да ти повярва. Та и с историята, всеки народ си я пази. Но все пак за ЕС темата за правата на човека е много по-обединяваща и за това е добре да наблегнем на това, за което говори и президента Радев - правата на хората с българско самосъзнание в ВСМ. А чрез това ще защитим и историята си.

42

Нищо ново

преди 2 години

До дупеница: Съвсем не е така. Точно тези на Запад, които твърдят, че историята на държавите е отживелица, много ревниво си пазят своята история. Точно според старата приказка от казармата "Моето си е мое, а чуждото е общо".

fallback